Türkiye'deki seçimler için Güzelyurt'ta da sandık kurulacak

18 Mart 2023

A
A

Türkiye YSK, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler nedeniyle Güzelyurt'a da sandık kurulması kararı aldı.

ZgotmplZ

KKTC'de Türkiye seçimlerinde oy kullanılacak merkez sayısı üçe yükseldi.

Lefkoşa ve Gazimağusa'nın ardından Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  Güzelyurt'a da sandık kurulması kararı aldı.

Türkiye YSK, karara ilişkin açıklamasında, 14 Mayıs tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde yurt dışında yaşayan Türklerin sandıklara ulaşımının kolaylaştırılması, seçimlere katılımının artırılmasına ilişkin yoğun yaşanan bazı merkezlere de sandık açılması konusunda taleplerin iletildiği aktarıldı.

Bu kapsamda 14 Mayıs'ta oy kullanabilecek 75 ülke ve 156 temsilciliğe ilaveten vatandaşların yoğun bulundukları 9 ülkedeki 25 yerleşim yerinde de sandık kurulmasına karar verildi.

Sandık kurulacak ülkeler ve yerleşim yerleri şöyle:

"Almanya'da Aachen, Bielefeld, Bremen, Fulda, Limburg, Mannheim, Saarbrücken, Dortmund, Siegen, Ulm, Regensburg ve Kiel. Avusturya'da Innsbruck, Linz ve Graz. Belçika'da Hasselt, Danimarka'da Aarhus, Hollanda'da Eindhoven, Fransa'da Orleans, Mulhouse ve Clermont-Ferrand. İngiltere'de Leicester, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Güzelyurt, ABD'de Long Island ve South Jersey."

Söz konusu yerlerde, 29 Nisan 2023 Cumartesi, 30 Nisan 2023 Pazar ve 1 Mayıs 2023 Pazartesi günü birer sandık, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda, 20 Mayıs 2023 Cumartesi ve 21 Mayıs 2023 Pazar birer sandık kurulacak.

Oy kullanma saatleri, 09.00-18.00 olarak belirlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar