Turistik Doğu Ekspresi Aralık'ta başlıyor: Bilet fiyatları belli oldu

8 Kasım 2022

Güncelleme: 9 Kasım 2022

A
A

Turistik Doğu Ekspresi’nde yılın ilk sefer tarihi ve bilet fiyatları belli oldu.

ZgotmplZ

Biletlerinin büyük çoğunluğu seyahat acenteleri aracılığıyla satılan Turistik Doğu Ekspresi yoğun ilgi görüyor.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, KKTC'de de büyük ilgi gören Turistik Doğu Ekpresi’nin sefer tarihi ve fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Turistik Doğu Ekspresi, TCDD Taşımacılık tarafından 1.365,204 kilometre (848,298 mil) uzunluğundaki Ankara - Kars güzergâhında her gün karşılıklı işleyen yataklı ve yemekli vagonlardan oluşan ekspres anahat trenidir.
TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 1300 LİRA

Toplam 6 vagon olarak seferlerini yapan Turistik Doğu Ekspresi’nin 5 vagonun seyahat acenteleri aracılığıyla satıldığını, 1 vagonun ise biletlerinin TCDD aracılığıyla satıldığını hatırlatan Özer, “Doğu Ekspresi bilet satışlarını yine internet üzerinden, TCDD’nin bilet satış sitelerinden alabiliyorlar. Turistik Doğu Ekspresi’nin de vagonlarının bir kısmını yine internet sitelerinden, bazılarını da tur niteliği kapsamında seyehat acentelerinden alabiliyorlar. Turistik Doğu Ekspresi’nin kişi başı bilet fiyatı bin 300 lira, Doğu Ekspresi’nin ise 270 liradan satılıyor.” diye konuştu.

29 Mayıs 2019'da işletilmeye başlanan ekspres tren, Ankara - Kars güzergâhında İliç, Erzincan ve Erzurum’da yerel tur amaçlı olarak uzun süreli duruş yapmakta ve seferini 31 saat 30 dakikada tamamlamakta; Kars - Ankara güzergâhında ise Divriği ve Bostankaya’da yerel tur amaçlı olarak uzun süreli duruş yapmakta ve seferini 30 saatte tamamlamaktadır.
İLK SEFER 12 ARALIK'TA

Turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferine 12 Aralık 2022 tarihinde Ankara’dan başlayacağına dikkat çeken Başkan Halit Özer, “2022-2023 kış sezonuyla ilgili Turistik Doğu Ekspresi 12 Aralık 2022 tarihinde ilk seferine başlayacak. Bizim burada beklentimiz karın erken yağmasıyla birlikte tren seferlerinin de erken başlaması, tabii bölge bunu heyecanla bekliyor. Kars ve bölge turizmcilerinin beklentisi daha fazla insan ağırlamak ve insanlara yeme, içme ve transfer anlamında daha kaliteli hizmet vermek, Kars’ta otel sayısı 7'lerde iken, bu sayı 40’ın üzerine çıktı. İlimize gelen insan sayısı 30-40 binlerde iken bu sayı 200 bini aştı. Umut ediyoruz 2023 kış sezonu sonrasında 300 binin üzerinde turist ağırlamayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan seyahat acenteleri aracılığıyla satılan biletleri satışa çıkan Turist Doğu Ekspresi’nin biletlerinin çoğunluğu satıldı.

Karslı turizmciler 12 Aralık’ta Turistik Doğu Ekspresi Kars Tren Garı’nda coşkuyla karşılamanın planlarını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar