Beşiktaş'ın 35. başkanı seçilen Hasan Arat kimdir?

3 Aralık 2023

Güncelleme: 4 Aralık 2023

A
A

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü genel kurulunda Hasan Arat, rakibi Serdal Adalı'yı geçerek başkanlığa seçildi. Beşiktaş'ın 35. başkanı olan Arat'ın başarılı geçmişi dikkat çekiyor.

ZgotmplZ

Beşiktaş Kulübü, gerçekleştirilen olağanüstü seçimli genel kurulda 35. başkanını seçti.

Beşiktaş’ın tarihindeki 34. başkanı olarak 20 Ekim 2019'da göreve gelen, 29 Mayıs 2022'deki olağan seçimli genel kurulda ikinci kez başkan seçilen Ahmet Nur Çebi, koltuğunu yeni başkana devretti.

BEŞİKTAŞ'IN YENİ BAŞKANI OLDU

Eski yöneticiler Hasan Arat ve Serdal Adalı’nın yarışında kazanan Hasan Arat oldu.

Akatlar Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen seçimde oyların yarısından fazlasını alan Arat, siyah-beyazlı kulübün 35. başkanı oldu.

2 SEÇİM KAYBETMİŞTİ

Beşiktaş'ta Serdal Adalı ile birlikte seçim yarışına giren Hasan Arat, 3. kez aday olduğu başkanlık seçiminde mutlu sona ulaştı.

Onursal başkan Süleyman Seba'nın son döneminde başkan yardımcılığı görevini üstlenen Hasan Arat, 2000 ve 2002'deki kongrelerde Serdar Bilgili'nin gerisinde kalarak başkanlığa seçilememişti.

BEŞİKTAŞ'TA BASKETBOL OYNADI

1959 yılında Adana'da doğan Arat, 7 yıl boyunca profesyonel basketbol oynadı.

Kariyerine Adana Demirspor'da başladıktan sonra 1977'de transfer olduğu Beşiktaş'ta 5 yıl forma giydi.

Arat, 1996 yılında Ekonomist Dergisi, Türkiye Milli Prodüktivite Merkezi ve Dünya Gazetesi tarafından 'Yılın İş Adamı' ödülüne layık görüldü.

SÜLEYMAN SEBA'NIN EN YAKININDAKİ YÖNETİCİYDİ

Arat, 1998-2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde Süleyman Seba başkanlığındaki yönetim kurulunda ikinci başkanlık görevinde bulundu.

İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları'na aday olması sürecini yönetti.

Kasım 2019'da Dünya Atletizm Konseyi İcra Kurulu'na kabul edilen Arat, bu kurumda İcra Kurulu Risk Komitesi Başkanı olarak görev yapmaya devam ediyor.

İŞ HAYATI DA BAŞARILARLA DOLU

Evli ve iki çocuk babası olan Hasan Arat, çok yönlü bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olan Novo Invest'in ortağı ve yönetim kurulu başkanı; Londra ve İstanbul merkezli bağımsız bir kurumsal finansman ve birleşme-satın alma danışmanlık firması olan Dome Group'un kurucusu, ortağı; Türkiye ve dünya lüks moda dünyasının önemli kuruluşlarından Beymen Group'un ise yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Arat, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği, FIBA Holding Yönetim Kurulu üyeliği, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNTWO) Bağlı Üyeler Kurulu başkan yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştu.

Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu'nun (IAF) eski başkanı ve mevcut yürütme konseyi üyesidir.

Aynı zamanda BİDEV'de (Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı) yönetim kurulu başkanı, TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) Mütevelli Heyeti üyesi ve Haydarpaşa Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar