Buse Savaşkan Balkan Şampiyonu oldu

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 27 Mayıs 2024

A
A

Kıbrıslı Türk atlet Buse Savaşkan, Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Balkan Şampiyonu oldu. Savaşkan, haziranda Avrupa Atletizm Şampiyonası'na katılacak.

ZgotmplZ

KKTC Atletizm Federasyonu’nun elit atleti Buse Savaşkan, 77'nci Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası’nda birinci olarak altın madalya kazandı.

Türkiye'de İzmir’in Atatürk Stadı’nda 25-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen şampiyonada temsilcimiz, kadınlar yüksek atlamada 1.92’lik kariyer ve sezon derecesi ile Balkan şampiyonluğuna ulaştı.

Yarışa 1.75’lik atlayışı ile başlayan Buse, sırasıyla 1.80, 183, 1.86 ve 1.89’u ilk haklarında geçmeyi başardı ve tüm rakiplerini geride bırakarak birinciliği garantiledi.

Buse daha sonra 1.91 olan kariyer derecesinin üzerine çıkmak için çıtayı 1.92’ye yükseltti.

İkinci hakkında bu dereceyi geçen milli atletimiz hem kariyer derecesini geliştirdi hem de sezonun en iyi derecesine ulaştı.

Ardından antrenörü Gennadi Zuiev’in talimatıyla 1.95’i deneyen sporcumuz özellikle üçüncü ve son hakkında bu dereceyi geçmeyi kılpayı kaçırdı.

OLİMPİYAT YOLUNDA ÖNEMLİ ADIM

Temsilcimiz Buse Savaşkan elde ettiği Balkan şampiyonluğu ile Dünya sıralamasında ve Olimpiyat kotası almada önemli puanlarını hanesine yazdırdı.

Şu anda Dünya sıralamasında 27'nci, Olimpiyat kotasında ise 23'üncü sırada yer alan temsilcimizin yeni açıklanacak sıralamalarda daha da üst basamaklara tırmanması bekleniyor.

SIRADA ROMA'DAKİ AVRUPA ŞAMPİYONASI VAR

Buse Savaşkan’ın sıradaki durağı İtalya olacak. Savaşkan, 7 - 12 Haziran 2024 tarihlerinde Roma’da düzenlenecek olan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda yarışacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar