Solyalı: Kuzey Kıbrıs yolsuzlukta 140’ıncı sırada

16 Nisan 2024

Güncelleme: 16 Nisan 2024

A
A

CTP Milletvekili Ürün Solyalı, Kuzey Kıbrıs’ın yolsuzluk sıralamasında dünya sıralamasında 140’ıncı sırada yer aldığını belirtti. Solyalı, kabine üyeleri ve üst düzey bürokratlar arasında yolsuzluğa dair inancın yüzde 90 olduğunu savundu.

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Ürün Solyalı, Genel Kurul’da, “2023 Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu” konulu konuşma yaptı. “Yolsuzluk” başlığının uzun süredir gündemde olduğunu dile getiren Solyalı, bu başlığı ekonomi ve demokrasiden ayrı düşünmenin mümkün olmadığını söyledi.

2021 ve 2022 yılı raporlarını hatırlatan Solyalı, bu yılki raporda “kanca” resminin kullanıldığına dikkat çekti. Yolsuzluğun ülkede yaygın bir inanış halini aldığını dile getiren Solyalı, ekonominin ise,  ülkede her  bireyin birinci gündemi olduğunu kaydetti.

Adalet duygusunun yerle bir olduğu hissiyatının toplumun geniş kesiminde var olduğunu ifade eden Ürün Solyalı, yolsuzluğun, mal ve fiyatları, istihdamı etkilediğini belirtti. Toplumsal fayda ve ekonominin yolsuzluktan etkilendiğini kaydeden Solyalı, gerekeni yapma noktasında adım atılmadığını söyledi.

Rapora değinen CTP Milletvekili Solyalı, araştırmanın dikkate alınması gerektiğini ifade ederek, raporun 2024 Ocak ayına kadarki süreyi kapsadığını belirtti. Kuzey Kıbrıs’ın yüz üzerinden hesaplanan puanının 27 olduğunu, dünya sıralamasında ise 140’ıncı sırada yer aldığını belirten Solyalı, yolsuzluğun yaygın ve ciddi bir sorun olduğuna inanan insanların sayısının yüzde 97 olarak eşitlendiğini kaydetti.

Kamu kaynakları, kamu ihaleleri, tapu işlemlerinde yolsuzluk algısına işaret eden Solyalı, kabine üyeleri ve üst düzey bürokratlar arasında yolsuzluğa dair inancın yüzde 90 olduğunu belirtti.

“Bu konuda Afrika liginin önemli oyuncularından biri konumuna getirdiğiniz memleket halindeyiz” diyen Solyalı, diğer kurumlarla ilgili güven oranlarına dikkat çekerek, alarm halinde olunması gerektiğini söyledi. Önerilerini sıralayan Ürün Solyalı, yolsuzlukla ilgili vekillerin yazılı ve sözlü sorularına da yanıt verilmediğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar