"Balinanın Bilgisi" filmi projesi Londra'da tanıtıldı

15 Haziran 2023

Güncelleme: 15 Haziran 2023

A
A

İngiltere Kadın Platformu’nun uluslararası platforma taşıdığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, eril ve dişil enerji dengesizliğini konu alan proje, İstanbul'dan sonra ikinci olarak Londra’da tanıtıldı.

ZgotmplZ
Proje ekibi KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin (ortada) ve Tahir Osman Tahir ile bir araya geldi.
MYK Haber

Mihrişah Safa - Londra

Londra’da kurulu İngiltere Kadın Platformu’nun (İKP) uluslararası platforma taşıdığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini konu alan “Balinanın Bilgisi” adlı film projesi, başkentte Lordlar Kamarası, İngiltere ve Galler Barosu, KKTC Temsilciliği ve Middlesex Üniversitesi'nde tanıtıldı.

Geçtiğimiz aralık ayında İstanbul’da tanıtımı yapılan proje için Londra lansmanına Türkiye ve Hollanda’dan geniş katılım oldu.

İKP’nin Başkanı Nilgün Yıldırım, bu “Balinanın Bilgisi” adlı filmin çekimlerinin sürdüğünü, eril ve dişil enerji dengesizliğini konu alan ve buna karşı mücadeleyi konu alan projenin uluslararası olduğunu belirterek, filmin festivallere de katılacağını söyledi.

Londra tanıtımına İKP Londra’dan Nilgün Yıldırım, Ceren Seher Çalışkan, Fatih Boylu, Ayfer Orhan, Ertanç Hidayettin,  Türkiye’den Psikiyatrist Dr. Aynil Yenel, Psikolog Didem Tolunay, filmin yapımcılarından Cihanfer Özgür, Hollanda’dan Dr. Özlem Eylem katıldılar.

Muğla’nın bir köyünde geçen film projesi için ekip ilk olarak KKTC Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin’i ziyaret ederek, konuyla ilgili geniş bilgi verdi. Projeye büyük ilgi gösteren Büyükelçi Çimen Keskin, anlatılanları ilgiyle dinledi ve başarılar diledi.

Ekip, daha sonra İngiltere ve Galler Barosu'nu ziyaret etti.

İngiltere Kadın Platformu, İngiltere Barosu'nu ziyaret etti.

Burada baroya kayıtlı avukat Aynur Gökyıldız’ın konuğu olan proje ekibi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda Britanya’daki yasal durum konusunda bilgi aldı.

Projenin tanıtımı Middlesex Üniversitesi'nde 2,5 saat süren bir konferans ve filmden kısa bir bölümün gösterimi ile devam etti.

Üniversitedeki programda Prof. Eleonore Kofman ev sahipliği yaparken, toplantının moderatörlüğünü Liberal Demokrat Partili deneyimli politikacı Ayfer Orhan yaptı. Konuşmacılar Helen Bendon (Üniversitenin medya bölümü başkanı), Dr. Özlem Eylem, Didem Tolunay, Dr. Aynil Yenel, toplumdaki kadın – erkek arasındaki farklara, eril ve dişil enerji arasındaki dengesizliği kendi ülkeleri ve dünyadan örneklerle anlattılar. Cinsiyet eşitsizliğinin sadece kendi ülkemiz veya yaşadığımız ülkede olmadığını, küresel bir sorun olduğuna işaret eden konuşmacılar, ortak çalışma yapmanın faydalı olacağını vurguladılar. Üniversitede filmin ortak yapımcılarından Cihanfer Özgür film hakkında açıklamalarda bulunarak, ünlü yönetmen Önder Şengül’ün prodüktörlüğünü yaptığı filmden kısa bir bölümü gösterdi.

Ekip, Middlesex Üniversitesi'nde.

Projenin tanıtımının son durağı ise Lordlar Kamarası oldu.

Türkçe konuşan toplumun Lordlar Kamarası'ndaki ilk ve tek temsilcisi olan Barones Meral Ece-Hüssein’in ev sahipliğindeki toplantıya, proje ekibi ile toplumun ileri gelenleri, çeşitli sivil toplum kurumu başkan ve temsilcileri, diplomatlar katıldılar, filmle ilgili sorular sorarak, bilgi aldılar.

Barones Meral Ece-Hüssein ve ekip, Lordlar Kamarası'nda bir araya geldi.

Konuklar, projenin sponsorları iş adamları Ahmet Üstünsürmeli ve Ali Eren Balıkel’in sahibi olduğu Antepliler ve Kilikya restoranlarında ağırlandı.

Balinanın Bilgisi projesinin üçüncü tanıtımının 28 Kasım’da İzmir’de yapılacağını açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar