Uluçam: Yemde dışa bağımlılık, üretimi tehdit ediyor

26 Mayıs 2024

Güncelleme: 26 Mayıs 2024

A
A

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Uluçam, en maliyetli olan yem üretiminin kuraklıktan etkilenerek, üreticinin girdi maliyetlerini artırdığını belirtti; devletlerin üreticiyi ve üretimi korumak için destek vermesinin zorunlu olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, hayvan yem üretiminin yetersiz olmasının üretimi tehdit ettiğini kaydetti.

Uluçam yaptığı yazılı açıklamada, iklim değişikliğinin son yıllarda etkisini daha çok hissettirdiğini, Kıbrıs’ta da yaşanan kuraklıkların özellikle hayvancıları olumsuz etkilediğini, kuraklıklar nedeniyle de, “girdi maliyetlerinin her geçen gün daha da artmakta” olduğunu kaydetti.

Maliyetler arasında en yüksek paya, yüzde 70 oranıyla yemin (kaba ve kesif yem) sahip olduğunu belirten Uluçam, “Bir hayvan üreticisi, çok iyi yağışlı bir senede bir yılda ihtiyacı olan kaba yemin yüzde 100’lük kısmını üretebilirse, girdi maliyetleri orantılı olarak azalmaktadır. Buna göre hayvancılık işletmelerinin maliyetleri o yılın tarımsal açıdan yağışlı olup olmaması ile ilgilidir. Yem üretiminde ülke kaynakları yetersiz kalırsa dışa bağımlılık artar. Artan bu bağımlılıkla birlikte, TL karşısında döviz artışı ve dövizin de hammadde ve navlun giderleri bazında artış göstermesi sonucu olarak üretim tehdit altına girmektedir” dedi.

"DÜNYADA YATIRIMLARA YÜZDE 50 DESTEK VERİLİYOR"

Hayvancılıkta ekipman alımında devlet desteğinin önemini  de vurgulayan Uluçam, “Hayvancılık işletmelerinde ihtiyaç duyulan sağımhane binası, ambar, altyapı, alet, ekipman ve traktör sürdürülebilir bir kapasite oluşturmak için olmazsa olmazdır. Bu gibi yatırımlar, dünyadaki tüm devletler tarafından en az yüzde 50 finansman desteği ile desteklenmektedir.” dedi.

Tarımsal üretimin ana unsurunun ülkenin gıda güvencesini sağlamak olduğunu da belirten Uluçam, “Devletler ise halkına bu gıdayı sağlayan üreticiyi korumak ve ayakta tutmak için destek vermek zorundadır. Dünya ülkelerinde tarımsal üretime ve üreticisine destek sağlamayan ülke yoktur.” dedi.

“TOPRAK SAHİPLİĞİ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

Tarımsal üretimde toprak sahipliğinin en önemli unsur olduğunu kaydeden Uluçam, “Ülkede her geçen gün azalan toprak sahipliği nedeni ile de üretim tehdit altındadır.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar