TCMB, faizi ikinci kez yüzde 50'de bıraktı

23 Mayıs 2024

Güncelleme: 23 Mayıs 2024

A
A

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler yönünde yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı.

PPK, politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı.

TCMB/PPK açıklamasında, "Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydetmiştir." denildi.

Mart ayında TCMB Başkanı Fatih Karahan başkanlığında ikinci kez toplanan PPK, politika faizinin sabit tutulması beklentilerinin aksine, 500 baz puan artırarak, yüzde 50'ye çıkarmıştı. Bu Karahan'ın ilk faiz artırım kararı olurken, nisan ayında ise faiz oranını değiştirilmeyerek yüzde 50'de sabit tutulmuştu.

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakacağını öngörüyordu.

TÜRKİYE'DE ENFLASYON NİSANDA 3,18 ARTTI

Türkiye'de nisan ayı enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aylık bazda yüzde 3,18, yıllık bazda yüzde 69,80 olmuştu.

Akademisyenler ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise nisan ayında 12 aylık enflasyonu yüzde 124,35 olarak vermişti. ENAG’a göre enflasyon nisanda aylık yüzde 5,02 artmıştı.

TL DEĞER KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye'de 28 Mayıs 2023'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesi dolar/TL, 20, euro/TL ise 22'nin altında işlem görüyordu. Ardından tırmanışa geçen döviz kurunda TCMB'nin 8 kez faiz artırma kararına rağmen yükseliş durmadı. Türk Lirası (TL), 2023 yılında dolara karşı yüzde 57,71, euroya karşı yüzde 62,65 ve sterline karşı da yüzde 65,96 kaybetti. Dövizin yükselişi sene başından bu yana devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar