Serdaroğlu: Açıklanan 3,84'lük enflasyon rakamı halkla alay etmektir

6 Şubat 2024

Güncelleme: 6 Şubat 2024

A
A

Hür-İş Federasyonu Başkanı Serdaroğlu, Ocak ayı hayat pahalılığının yüzde 3.84 olarak ilan edilmesini eleştirdi,

ZgotmplZ

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, KKTC İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdiği yazılı bir açıklama yaptı.

Serdaroğlu açıklamada, Türkiye’de yüzde 6.70 olarak açıklanan Ocak ayı hayat pahalılığının KKTC’de yüzde 3.84 olarak ilan edilmesini eleştirdi. 


“YÜZDE 3.84’LÜK HAYAT PAHALILIĞI HALKLA ALAY ETMEKTİR”

İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yüzde 3.84’lük Ocak ayı hayat pahalılığı rakamını asla kabul etmediklerini belirten Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “İğneden ipliğe yapılan bütün zamları halk iliklerine kadar hissederken hayat pahalılığının 3.84 çıkarılması halkla alay etmektir” dedi.

Hür-İş Başkanı Serdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

EKONOMİSTLER SUSMASIN 
 

“Bu hayat pahalılığı açıklaması, İstatistik Kurumu’nda çalışanların emeklerine de büyük bir haksızlıktır. Kurum, bu açıklamayla halk arasında ciddi bir itibar kaybına uğramıştır. Devlet Planlama Örgütü bu açıklamayı bir kez daha gözden geçirmelidir.  Memleketteki ekonomistler de bu konudaki görüşlerini açıkça ortaya koymalı, susmamalıdır."

HALKA YAPILAN EN BÜYÜK İHANET

"Hür-İş Federasyonu olarak bu şaibeli hayat pahalılığı açıklamasını kınıyoruz. Bu rakam asla geçeği yansıtmıyor. İnsanlarımız bu kadar zamların altında ezilirken hayat pahalılığının şaka gibi yüzde 3.84 açıklanması asla kabul edilemez. Bu tutum, halka yapılan en büyük ihanettir. Daha önce defalarca hayat pahalılığı hesaplamalarına konu olan sepetin güncellenmesi gerektiğini ifade ettik. İstatistik Kurumu’nun artık bağımsız bir kurum olması gerektiğini söyledik. Kurum, siyaseten yönetildiği sürece ne yazık ki gerçek rakamlara ulaşmamız mümkün değildir.”                                                
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar