Mobilya Fuarı kapılarını açtı

5 Nisan 2024

Güncelleme: 5 Nisan 2024

A
A

2'nci Mobilya Fuarı, Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı Fuar Alanı’nda açıldı.

ZgotmplZ
(Soldan sağa) Olgun Amcaoğlu, Hüseyin Ciddi, Ali Kamacıoğlu, Zorlu Töre ve Fikri Ataoğlu

Mobilya Sanayicileri Derneği ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın ortak organizasyonuyla 2'nci Mobilya Fuarı Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı Fuar Alanı’nda açıldı. 

Açılışa Cumhurbaşkan vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu katıldı.

Kurdeleyi Töre, Amcaoğlu, Ataoğlu ile Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu ve Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Ciddi birlikte kesti.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ortaokul ve lise bölümünden 50 öğrenci ile öğretmenlerden oluşan Latin Orkestrası, açılışta konser verdi.

Mobilya üretiminde önemli yere sahip 14 yerli firma, fuar alanındaki 2'nci ve 3'üncü binada ürünlerini sergiliyor.

Fuarda ayrıca, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi ve Karpaz Meslek Lisesi Mobilya bölümünce hazırlanan ürünler de sergileniyor.

"SEKTÖR YILLIK 125 MİLYON EUROLUK BİR KAPİTALE SAHİP"

Açılış konuşmasını yapan Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Ciddi, mobilya sektörünün, Sanayi Odası'nın bir gururu olarak her zaman yatırımlarına devam edeceğini söyledi. Ciddi, “Sektörümüz 1974’ten beri yaptığı yatırımlarla 4 bin civarı çalışana, 350 civarı atölyeye ve yıllık 125 milyon euroluk bir kapitale sahiptir. KKTC’de kapalı çatı altında faaliyet gösteren en büyük sanayi dalıdır mobilya sektörü. Sektör kendini her geçen gün daha da geliştirerek dünyayla paralel kalitede ürün üretmeye devam etmektedir.” dedi.

"AVRUPA STANDARDINDA SEKTÖR"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu ise, mobilya fuarının açılmasının kendileri için önemli ve gurur verici olduğunu söyledi. Kamacıoğlu, “Oda bin üye ile hizmet ediyor, ciddi bir büyüme oldu. Sektörler içinde en önemli grup mobilyacılardır. Kendi alt sektörlerini oluşturup, kendi gelişimlerini Avrupa standartlarında yapıp Güney'e yapmış olduğumuz Yeşil Hat ticaretinde en önemli sıralarda yer alarak ülkemizin önemli bir sektörü haline geldi. KTSO son 3 yıldır ülke için daha fazla üretim yapabilmek için ciddi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar içinde 11 yıldır bekleyen OSB Yasası eksikleri olmasına rağmen yürürlüğe girdi. İnşallah Sabnay bölgelerimizi daha iyi daha çağdaş bir noktaya getiririz.” dedi.

"YAPABİLİRSEK, YENİ BİR YAPIDA FUARI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da, fuarların ülkedeki sanayi yatırımının ve üretiminin görünmesini sağlayan en güzel noktalar olduğunu söyledi. Amcaoğlu, “Şu anki fuar alanı uzun yıllardan beri çok önemli bir yatırım şansı bulmamış olsa da elimizdeki kıt kaynaklarla, buradaki alt yapıyı kullanarak inşaat sektöründen sonra ikinci sırada olan mobilya sektörünü daha da görünür hale getirmek için fuarın yapılması bizim için çok önemlidir. Çok yakın zamanda aklımızdakileri hayata geçirebilirsek, bu eski yapının içinde değil daha geniş daha katılımlı, sanayicinin ürettiğini daha görünebilir kılabilecek bir hareket başlatmak şansı elde edeceğiz.” dedi. Amcaoğlu konuşmasında, sanayicinin pandeminin ardından yeniden üreterek, kendi bendine sahip çıkabildiğini vurguladı.

"YERLİ ÜRETİME SAHİP ÇIKILMALIDIR"

Cumhurbaşkan vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ise, KKTC’de mobilya sanayisinde, genelde ise sanayi sektöründe ciddi yatırımlar olduğunu söyledi. Töre, “Bine yakın bir sanayicinin sanayi odasına kayıtlı olması büyük başarıdır. Yerli sanayiyi korumak ve daha ileriye götürmek de devletimizin hükümetimizin görevidir. Üretmeyen toplum yok olur mutlaka yerli sanayiye ve yerli üretime sahip çıkılmalıdır. Destekleri artırma ve girdi fiyatlarında neler yapılabilir bunları hükümet zaten düşünüyor ve yapmaya da çalışılıyor. Keşke sadece Yeşil hat tüzüğü üzerinden değil de doğrudan ticaret yoluyla ürettiklerimizi satabilsek. İnşallah bu da olacak. Bu noktada ciddi bir haksızlık var. Annan planında ticarete yakınız olacak dendi ama verilen sözler tutulmadı. Sanayicilerimiz yine de yeşil hat üzerinden bir şeyler yapıyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar