Kuzu etinde tavan fiyat kararı sonrası Üstel: Halkımız, kasabın önünden geçmekten korkmamalıdır

4 Nisan 2024

Güncelleme: 4 Nisan 2024

A
A

Kuzu etine getirilen narh (sabit fiyat) uygulamasında dengeleri gözettiklerini kaydeden Üstel, "Halkımız, kasabın önünde geçmekten korkmamalıdır. Halkımızı, pahalılık canavarına yutturmayacağız.” dedi.

ZgotmplZ

Başbakan Ünal Üstel, Küçükbaş Hayvancılıkta Tavan Fiyat Belirleme Protokolü’nü değerlendirdi.

Kuzu etine getirilen narh uygulamasında dengeleri gözettiklerini kaydeden Üstel, "Halkımız, kasabın önünde geçmekten korkmamalıdır. Halkımızı, pahalılık canavarına yutturmayacağız.” dedi.

Maliye Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Kasaplar Birliği arasında dün imzalanan protokolle, kuzu etinde tavan fiyat 550 TL olarak belirlenmişti.

Üstel, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başbakan olarak bu konuda gerekli adımları atmamızın şart olduğunu hem hükümette hem de UBP çatısı altında devamlı gündeme getirdim.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Kasaplar Birliği arasında imzalanan  ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Tavan Fiyat Belirleme Protokolü’yle, kuzu başına 800 TL teşvik verilip, kuzu etinin  kilosunda tavan  fiyatının da  550 TL olarak belirlenmesi bu duyarlılığın ürünüdür.

Kuzey Kıbrıs’ta tüm toplum kesiminden bireylerin ve sektörlerin sorunlarından haberdarız.  Hükümet etmek, haberdar olduğunuz sorunlara çare üretmektir.

Halkımızın ciddi bir kesiminin genelde et fiyatlarının yüksekliğinde şikayetçi olduğunu biliyoruz.

Bayrama sayılı günler kala, kuzu eti fiyatında önemli bir indirim sağladığımıza inanıyoruz.

Halkımız, kasabın önünde geçmekten korkmamalıdır.

Bizim insanımız, hassastır. Komşusu mangal yakamıyorsa, kendi de mangal yakmaktan çekinir. Tıpkı komşusu açken, tok yatmaktan rahatsız olduğu gibi…

Kuzu etinde narh uygulamasında dengeleri gözettik. Daha farklı yöntemlerle de ette fiyat indirimi ya da fiyat seçeneği sunabilirdik. Ancak tercihimizin en önemli nedenlerinden biri de hayvancımızın üretimde desteklenmesidir.

Hayat Pahalılığı ödeneğini yılda üç defaya çıkardık. Ancak hayat pahalılığı ödemek, pahalılığını çaresizce kabul etmek değildir. Öncelikle mutfağımızın temel girdilerinde fiyat indirimi ve denetimi hedefimizdir.

Kuzu etinde attığımız adımın, uygulamasını takip ederken, hangi yeni adımları atacağımızı da konuşacağız. Halkımızı,  pahalılık canavarına yutturmayacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar