KKTC'nin ticaret hacmi ve tarım ürünlerinin işlenmesi masaya yatırıldı

20 Nisan 2024

Güncelleme: 20 Nisan 2024

A
A

Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 2'inci Ekonomi Konferansı'nda Türkiye ile ticarette KKTC'nin potansiyeli ve iki ülke arasındaki iş birliği görüşüldü.

ZgotmplZ

İstanbul’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yapılan Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 2'inci Ekonomi Konferansı’nda, ticarette sürdürülebilirlik, mevcut sıkıntılar, KKTC’nin potansiyeli ve iş birlikleri ele alındı.

Ticaret Odası'ndan verilen bilgiye göre, Konferans’ın açılış konuşmalarını, Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, TC Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz ve Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC Eş Başkanı Omaç Cin yaptı. 

DENİZ: KKTC’NİN CİDDİ BİR EKONOMİK POTANSİYELİ VAR

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, konuşmasında; KKTC’nin ciddi bir ekonomik potansiyeli olduğuna dikkat çekerek, KKTC’de 1977 yılında yalnızca 210 milyon dolar olan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın 2023 yılında 4 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşmesini beklediklerini ve kişi başına düşen gelirin 13-14 bin dolar seviyelerinde olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz
2.8 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT, 159 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

"Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin en önemli ticaret ortağıdır. 2023 yılında 2,8 milyar dolarlık ithalat ve 159 milyon dolarlık ihracat yapmışız." diyen Deniz, ithalatın yüzde 70’inin Türkiye’den, ihracatın ise yüzde 80’inin Türkiye’ye olduğunu kaydederek, "Bu küçücük adada, böyle bir ithalat hacmine ulaşılması, KKTC’nin bir hizmetler ülkesi olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC Eş Başkanı Omaç Cin
CİN: TARIM ÜRÜNLERİ İŞLENEREK KATMA DEĞERİ YÜKSELTİLECEK

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC Eş Başkanı Omaç Cin de konuşmasında, çalışmalarında çizilen yol haritalarında üç ana başlıktan biri olan tarım ürünlerinin yaş olarak satılmasında yaşanan sıkıntıları çözmek adına, gelecek dönemde üretilen ürünleri işlenmiş gıda haline getirerek, hem ürünlerin raf ömürlerini uzatmayı, hem de katma değerlerini yükseltmek anlamında iş birlikleri yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. 

Türkiye-KKTC yatırım ve ticarette işbirliği alanları temalı konuşmalarda ise KTTO Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu “Liman”, KTTO Başkan Vekili Aziz Limasollu “Enerji”, KTTO Meclis Üyesi/ Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC Başkan Vekili İbrahim Özcan ise “İşlenmiş Tarımsal Ürünler ve Sanayisi” konularında bilgiler verdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu, konuşmasında KKTC’de resmi tanımlı üç liman olan Gemikonağı Limanı, Girne Antik Limanı ve Gazimağusa Limanı ile ilgili yapılabilecek iyileştirmelere değinerek, ülkenin gelişmesi için limanların iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Aziz Limasollu

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Aziz Limasollu da, enerji maliyetlerini düşürebilecek ve yeşil enerjiye yönelik çalışmalar hakkında konuşarak, kablo projesi hayata geçirilene kadar enerji depolamanın önemine işaret etti. 

ÖZCAN: KKTC HEM TARIM ÜRÜNÜ HEM İŞLENMİŞ GIDA BAKIMINDAN GELİŞMİŞ BİR PAZAR

Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC tarafı Başkan Vekili İbrahim Özcan ise, “Bugünkü durumda KKTC hem önemli tarım ürünlerine hem de işlenmiş gıdalar bakımından gelişmiş bir pazara sahiptir.” dedi.

Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu KKTC tarafı Başkan Vekili İbrahim Özcan

Özcan, bunun yanında, Avrupa Birliği tarafından yayınlanmış olan Yeşil Hat Tüzüğü ile işlenmiş gıdaların Güney Kıbrıs’a satılmasının mümkün olduğunu ve belirlenen koşulları taşıyan ürünlerin bu olanaktan yararlanabildiğini hatırlattı.

Özcan, tarım ürünlerinin işlenmesinde iki ülkeden iş insanlarının iş birliği kapasitesinin altını çizerek, “Türkiye’de bilgi birikimi vardır. KKTC’de tarımsal üretim olanakları mevcuttur. Türkiye’den firmalar pazarın talebinin ne olduğunu biliyorlar. KKTC iç pazarı üretimin bir miktarını yerinde tüketebilecek seviyededir. Geriye iş geliştirme, bilgimizi, becerimizi ve gücümüzü birleştirmekten başka ne kalıyor?” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar