Yeni asgari ücret saat 18.00'e kaldı...

20 Mayıs 2024

Güncelleme: 20 Mayıs 2024

A
A

Bu sabah üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretini belirlemek için saat 18.00'de yeniden bir araya gelecek.

ZgotmplZ

2024’ün ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, saat 18.00'de yeniden bir araya gelecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda bu sabah yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, işveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Cengiz Alp ve diğer yetkililer katılırken, taraflar bir önceki toplantıdaki oranlarla masayı açtı.

14 Mayıs Salı günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısında yeni asgari ücreti belirleyememişti. İşveren tarafının Başbakan Üstel ile görüşme yapmak için süre istemesiyle açıklanması beklenen karar, bugüne bırakılmıştı.

Yüzde 30 zam talebiyle masaya oturan işçi tarafı, son toplantıda bakanlığın önerisi olan yüzde 23 oranında artışı kabul ederken, işveren tarafı ise yüzde 18'den yukarı çıkmamıştı.

Ülkede asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Yasaya göre komisyon yılda 3 kez toplanabiliyor.

Devlet, işçi ve işveren tarafından eşit sayıda toplam 15 temsilciden oluşan komisyon, yeni yılın ilk asgari ücretini yüzde 52.38'lik artışla aylık brüt 27 bin 587 TL, net ise 24 bin TL olarak belirlemişti. 

Ülkede nisan ayı enflasyonu aylık yüzde 5.92, yıllık yüzde 95.60 olarak hesaplanırken, maaşlara etki edecek olan son 4 aylık enflasyon ise 22.98 olmuştu.

Nisan ayında yapılan hesaplamaya göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı da 23 bin 559 Türk Lirası (TL) olarak belirlenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar