Üreticilerden sert tepki: "Et bulamadım" diyen kasaplar, cebinde parası olmayan kasaplardır

30 Kasım 2022

Güncelleme: 30 Kasım 2022

A
A

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, dün Kasaplar Birliği'nin "hayvan bulamıyoruz" iddialarına sert çıktı.

ZgotmplZ

Kasaplar Birliği ve Restorancılar Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile görüşerek, ülkeye ithal et getirilmesini talep etmişti. 

 Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, dün Kasaplar Birliği tarafından yapılan açıklamalara tepki göstererek, iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Birlik Yönetim Kurulu tarafından Birlik binasında yapılan basın açıklamasında, suçlamalara yanıt verilerek, ”Şiddetle kınıyoruz. Kasapların bu saldırısı haince hunharca ve kötü niyetlidir” denildi.

Birlik Genel Sekteri Adil Onalt, yaptığı açıklamada, “Hayvan bulamıyoruz” iddialarına yönelik,  Veteriner Dairesi son tutanaklarına işaret ederek, “Veriler diyor ki, memlekette yeteri kadar hayvan vardır. Şu an ete ihtiyaç yoktur. Bu kasapların oyunudur”  dedi.

“HAYVANCININ FİYAT YÜKSELTTİĞİ İDDİALARI DOĞRU DEĞİL”

Onalt, kasapların hayvancılardan hayvan alıp ödemeyerek itibarsızlaştığını ve ondan dolayı şu anda hayvancıdan hayvan alamadıklarını ve isyan ettiklerini kaydederek, şu anda 3 aylık çek vererek hayvan almak istediklerini ancak hayvancının dersini aldığını, bunu kabul etmediğini öne sürdü.

Onalt, hayvancıların fiyat yükselttiği iddialarının doğru olmadığını, fiyatlarının stabil ve net olduğunu ifade ederek, kasapları, bir araya gelip, her iki tarafın tüm maliyetlerini ve karlarını ortaya koyarak, fiyatları beraber açıklamaya çağırdı.

Bugün süpermarketler ve kasaplar arasındaki büyük fiyat farklılıkları olduğunu belirterek, buna dikkat çeken Onalt, “Aradaki farkı hükümetin denetlemesi gerekir. Halk denetim ister. Bu alanda denetleme yetkisinin kimde olduğu bilinmiyor” ifadelerini kullandı.

 “KAÇAK ETİ BİZE KAÇAKÇI DİYENLER GETİRİYOR”

Onalt, şu anda ülkeye et ithaline gerek olmadığını belirterek, “Eğer bu ülkede et yoksa hayvancılar birliği ile görüşülür, onun onayı ile gerekli et ithalatı yapılır. Bu et dışarıdan gelse de halk yine pahalı yiyecek. Çünkü dünyada bir kriz yaşanıyor. Dünyada da et sıkıntısı vardır. Rum tarafında da et sıkıntısı vardır” diye konuştu.

Onalt, hayvancıların kaçak et getirdiği yönündeki iddialarına da karşılık vererek, “Biz kendi hayvanlarımızı bile besleyemiyoruz” dedi ve asıl kaçak et getirenlerin kendilerine kaçakçı diyenler olduğunu ileri sürdü.

Bakanlığın sürekli olarak “elinizi taşın altına koyun” dediğini belirten Onalt, ellerinin taşın altından hiç çıkmadığını, vatandaş ezilmesin diye hayvancının sürekli özveri gösterdiğini, tüm sektörün zararlarını ödediğini söyledi.

“HÜKÜMET BÖYLE BİR TERCİH YAPARSA, İLERİKİ GÜNLERDE EYLEM YAPACAĞIZ”

Hükümetin et ithaline izin vermesi durumunda, hayvancıların eylem yapacağını dile getiren Onalt, kendilerinin bu memleketin et ihtiyacını karşılayamamaları durumunda, eti de kendilerinin getirmesi gerektiğini ve bu gelecek olan etin ne olduğunu belli olmayan karkas değil, canlı hayvan olması gerektiğini kaydetti.

Hayvancıların üretmekte çektiği sıkıntılara da değinen Onalt, gidişatın iyi olmadığını, üretimin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

 ÇETEREİSİ: “İTHAL ET İZNİ VERİLDİĞİ TAKDİRDE TÜM ÇİFTLİKLER KAPANACAK”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Çetereisi ise, hayvancılar olarak kesinlikle ithal etin gelmesine karşı olduklarını dile getirerek, İthal et izni verildiği takdirde tüm çiftliklerin kapanacağını ve kaosun başlayacağını savundu.

NE OLMUŞTU? 

Kasaplar Birliği ve Restorancılar Birliği dün et fiyatlarındaki pahalılığa çözüm bulmak amacıyla Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile bir araya geldi. İki birlik, görüşmede ülkeye ithal et getirilmesini talep etti.

Görüşmenin ardından bakanlık önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, Güney Kıbrıs’tan kaçak etin gelmesinin sağlık ve haksız rekabet açısından kendilerini ciddi şekilde rahatsız ettiğini belirterek, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından fiyat artışları konusunda kasaplara suçlamalar yapıldığını işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar