Türkiye'nin risk primi 2 yılın en düşüğünde

4 Kasım 2023

A
A

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 367,52 baz puana inerek 2 yılın en düşük seviyesini gördü.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye'de, yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımları kademeli olarak uygulamaya alınırken, devam eden jeopolitik risklere karşın Türkiye'nin CDS'i gerilemeyi sürdürüyor.

Atılan adımlar sonrası Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 367,52 baz puana inerek Eylül 2021'den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta politika faizini beklentiler doğrultusunda 500 baz puan artırarak yüzde 35 seviyesine çıkarırken, politika metninde kademeli sadeleşmenin devam edeceği sinyali verilmişti.

Analistler, hem enflasyonla mücadelede gösterilen net tutum hem de ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcılarla görüşmelerinin Türkiye'ye ilişkin risk algısını zayıflattığını aktararak, bu durumun CDS'lerdeki harekette görülebildiğini söyledi.

İKİ SEÇİM ARASI 700 BAZ PUANIN ÜSTÜNE ÇIKMIŞTI

Türkiye'nin risk primi 28 Mayıs'ta yapılan ikinci tur cumhurbaşkanı seçimi sonrası düşüş eğilimine girdi.

14 ve 28 Mayıs'taki seçimler arası Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi 700 baz puanın üzerine çıkarak Ekim 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Türkiye'nin risk primi 2022 Temmuz ayının ortasında 900 baz puan ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Seçim döneminin geride kalması ve yeni ekonomi yönetiminin devir teslim işlemlerini tamamlaması piyasalarda yakından takip edilirken, yeni ekonomi yönetiminden alınan ilk mesajlarla Türkiye'nin CDS'i yönüne negatife çevirmişti.

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si, söz konusu gelişmelerle 15 Mayıs'tan sonra 6 Haziran'da ilk kez 500 seviyesinin altına inmişti.

CDS NEDİR?

Bir ülkenin dış borçlanmasındaki en önemli göstergelerden biri olan CDS (Credit Default Swap) aslında bir çeşit sigortalama işlemi. Herhangi bir ülke hazinesine ya da şirketine borç verirken o borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı alınan sigorta poliçesine CDS deniyor.

Ekonomisi sağlam ve geri ödeme sorunu yaşamayacağı düşünülen ülkelerin risk primi düşük olurken geri ödemekte sorun yaşayacağı düşünülen ülkelerin risk primi yüksek bir orandan belirleniyor. CDS primini, genelde CDS'leri sağlayan büyük uluslararası yatırım bankaları belirliyor.

CDS primi 300 baz puanın üzerindeki ülkeler aşırı kırılgan ekonomiye sahip olarak değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar