TCMB, yeni başkan yönetiminde ilk faiz kararını açıklayacak: Tahminler ne yönde?

19 Şubat 2024

A
A

TCMB Para Politikası Kurulu, Fatih Karahan’ın başkanlığında ilk faiz kararını perşembe günü açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 45 seviyesine yükseltmişti.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararı yatırımcıların odağına yerleşti.

TCMB PPK, eni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında 22 Şubat Perşembe günü toplanacak.

Fatih Karahan, Hafize Gaye Erkan'ın ardından TCMB’ye başkan olarak bu ay başında atanmıştı. Böylece bu hafta Karahan’ın başkanlığında verilen ilk faiz kararı açıklanacak. 

Karahan, başkan olarak enflasyon raporu sunumu için kamuoyu karşısına çıktığı ilk basın toplantısında sıkı para politikasına bağlı olduklarını açıklamıştı.

TCMB FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Faiz kararı Kıbrıs saati ile 13.00'te açıklanacak.

TCMB, 2023 haziran ayındaki toplantısından itibaren para politikasında sıkılaştırmaya gitti. TCMB, hazirandaki toplantıda faizde yukarı yönlü adım atarak indirim sürecini 27 ay sonra sonlandırmıştı. 

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e yükseltilmişti. Son artışla TCMB, yeni yönetiminde 8'inci kez faiz artışına imza atmıştı.

 PPK kararında “gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını” belirtilerek faiz artışlarının sonuna gelindiği belirtilmişti.

TCMB FAİZ KARARI NE OLUR?

PPK beklenti anketine katılan ekonomistler, şubat ayı için politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyor.

Aynı şekilde Reuters haber ajansının anketine katılan ekonomistlerin de beklentisi faizin sabit tutulması yönünde.

Piyasalar, PPK metninde bankanın gelecek dönemde izleyeceği politikalara ilişkin ipuçlarını arayacak.

YÜKSEK ENFLASYON SÜRÜYOR

Türkiye'de ocak ayı enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aylık bazda yüzde 6,7 artarken, yıllık bazda yüzde 64,86 olmuştu. Akademisyenler ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise ocak ayında 12 aylık enflasyonu yüzde 129,11 olarak vermişti. ENAG’a göre enflasyon ocakta aylık yüzde 9,38 artmıştı.

TL'DEKİ DEĞER KAYBI HIZ KESMİYOR

Diğer yandan 28 Mayıs 2023'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesi dolar/TL, 20, euro/TL ise 22'nin altında işlem görüyordu. Ardından tırmanışa geçen döviz kurunda TCMB'nin 8 kez faiz artırma kararına rağmen yükseliş durmadı. Türk Lirası (TL), 2023 yılında dolara karşı yüzde 57,71, euroya karşı yüzde 62,65 ve sterline karşı da yüzde 65,96 kaybetti.

Yeni yılda da dövizdeki yükseliş sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar