Almanya'dan 65 milyar euroluk yeni enflasyonla mücadele paketi

5 Eylül 2022

A
A

Alman hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan enerji krizi sonrası hane halkını ve şirketleri yükselen enflasyonun etkisinden korumak için 65 milyar euroluk (1.170 trilyon TL) üçüncü yardım paketini hazırladı.

ZgotmplZ

Almanya tarafından Pazar günü açıklanan üçüncü önlem paketine göre hükümet tüketicileri ve işletmeleri hızla artan enflasyonun etkilerinden korumak için 65 milyar euro harcayacak.

Başbakan Olaf Scholz’un liderliğindeki üç partili koalisyonun üzerinde anlaştığı pakete göre önlem paketi toplu taşımada indirimli seyahatin uzatılması ve yaklaşık 9 bin enerji-yoğun şirket için 1,7 milyar euroluk vergi indirimini içeriyor.

10 AYDA ÜÇÜNCÜ YARDIM PAKETİ

Açıklanan paketin, Alman hükümetinin yükselen enerji fiyatlarına karşı 10 ayda hazırladığı üçüncü paket olması dikkati çekti.

Önceki paketlerinin her birinin değeri 30 milyar euronun üzerindeydi. Bu paketlerle, geçici bir süre için akaryakıt vergileri belli bir miktar kaldırılarak, artan enerji fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak için vergi mükellefi her çalışana bir defaya mahsus 300 euro ödeme yapılmıştı. Toplu taşımanın teşvik edilmesi için haziran-eylül döneminde aylık 9 euroya tren, otobüs ve metroda geçerli sınırsız toplu taşıma bileti sunulmuştu.

Üçüncü pakette ise artan enerji faturalarının karşılanmasına yardımcı olmak için emeklilere tek seferlik 300 euroluk, öğrenciler ve kursiyerler için de 200 euro bir ödeme bulunuyor.

Söz konusu pakette, ülke çapında haziran-eylül döneminde uygulanan 9 euroluk aylık biletin halefi olacak yeni bir toplu taşıma bileti getirilmesi öngörülüyor.

Pakette, çocuk yardımının birinci ve ikinci çocuk için ayda 18 euro artırılması, temel tüketim için elektrik fiyatlarının düşürülmesi ve şirketlere yönelik mevcut destek programlarının 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar