Üstel'den emirname çağrısı: Var olan sorunları büyütmeyin

22 Eylül 2022

Güncelleme: 23 Eylül 2022

A
A

Başbakan Üstel, duyuruyla kaldırılan ancak ara emri alınan Mağusa- Yeniboğaziçi- İskele Geçiş Süreci 2 Emirnamesi ile ilgili, "her kesimi yeni mağdurlar yaratmadan ve var olan sorunları büyütmeden çözüme katkı koymaya" çağırdı.

ZgotmplZ

Başbakan Ünal Üstel, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi ile ilgili açıklama yaptı.

Emirname, 19 Eylül gecesi bir duyuruyla açık danışma toplantıları yapılmadan yürürlüğe konulduğu gerekçesiyle yürürlükten kaldırmıştı.

Şehir Plancıları Odası'nın başvurusu üzerine Yüksek İdare Mahkemesi, 20 Eylül'de emirnamenin yürürlükten kaldırılması kararını, ara emri alarak durdurmuştu. Mahkeme, ara emri kararının kesinleşip kesinleşmemesine 28 Eylül’de karar verecek.

Bekleyiş sürerken bir açıklama yapan Üstel, “Başbakan olarak amacım toplumsal faydayı gözeterek sorunların üzerine gidip çözümler üretmektir.” dedi.

Üstel, özellikle yıllardır kangrenleşmiş sorunların üzerine kararlılıkla gittiğini ve Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi konusunda da bu temel yaklaşımla adım attıklarını belirtti.

"OLUMSUZLUKLARI GİDERMEK İÇİN EMİRNAMEYİ GERİ ÇEKTİK"

Bu bölgede emirname uygulamasının çok uzaması ile bölge ve ülke ekonomisinde ciddi olumsuzluklar ve ileriye dönük mağduriyetler yaşanmaya başladığını anlatan Üstel, “Hükümetimiz olumsuzlukları gidermek için karar alarak emirnameyi geri çekti. Emirnameyi geri çekerken esas amaç, daha önce imar planı hazırlanması sürecinde var olan eksiklikleri tüm ilgili taraflarla iş birliği içerisinde çalışarak sağduyulu bir şekilde ortak aklı öne çıkararak gidermekti. Böylece bölgede yaşanan ve ülke ekonomisini çok ciddi bir şekilde olumsuz etkilemeye aday olan sorunlar da çözümlenmiş olacak, çevre, doğa, tarihi doku ve diğer etkenler dikkate alınarak sağlıklı ve planlı büyümenin önü açılacaktı.” ifadelerini kullandı.

Üstel açıklamasında şunları kaydetti:

“Hükümetimizin attığı adım aslında bu bölgemizde ülkemiz için telafisi mümkün olmayacak durumlar yaratma potansiyeli olan sorunlara köklü çözümler getirme amacını taşıyordu. Niyet, bir ortak zemin oluşturarak yaratılan mağduriyetleri ortadan kaldırmak, ülke açısından gerçekten ihtiyaç duyulan düzenlemeleri birlikte hemen yapmaktı.

Sorunların halının altına süpürülerek gizlenemeyeceğini bilen bir anlayışla sorunların üzerine gidiyoruz. Gitmeye de devam edeceğiz. ‘Mağusa- Yeniboğaziçi- İskele Geçiş Süreci 2 Emirnamesi’ konusunda adım atarken hedefimiz dünyada çok büyük bir ekonomik kriz yaşanırken, bölge halkını ve ülkeyi kalkındırmak ve bölgede geçimini sağlayan insanımızın geçimini sağlarken zorluklar yaşamasına neden olan durağanlığa son vermekti.

Ülkemizde yaşanan sorunları ortadan kaldıracak bir çözüm bulmak şu anda bizim için her şeyin önündedir. İçerisinde bulunduğunuz durumdan çıkış elzemdir. Bunun için de tüm kesimlere adil bir çözüm sunabilmek esas olmalıdır. Kalıcı, sürdürülebilir bir ekonomik yapının sağlıklı, güçlü ve planlı yapılarla yaratılabileceğinin bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz.

"VAR OLAN SORUNLARI BÜYÜTMEYİN"

Bu süreçte bizim için esas olan yeni mağduriyetler yaratmadan, var olan sorunlara süratle çözümler üretilmesini sağlamaktır. Uzayıp giden ve çözüm getirilmeyen her sorunun yeni mağdurlar yarattığı gerçeğini bilerek, sorumluluk bilinci ile sorunları çözmek için siyasi irade ortaya koyuyoruz. Her kesimi de aynı sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmeye ve yeni mağdurlar yaratmadan, var olan sorunları büyütüp karmaşıklaştırmak yerine çözüme katkı koyma anlayışıyla hareket etmeye davet ediyorum.

Sorunlar bekleyerek çözülmez. Gelin hep birlikte sorunların üzerine gidelim ve ortak çözümler üretelim. Bunu yaparken de çevreyi, doğayı ve tarihsel zenginliklerimizi korurken, yatırımcılara da zarar vermeden bunu başaralım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar