Tatar, Maraş'ın kurtuluşunda konuştu: İngiliz bayrağının çekilmesi tarihimizin en büyük acısıydı

12 Şubat 2024

Güncelleme: 12 Şubat 2024

A
A

Tatar, "Bizler de Kıbrıs'ta çok acılar çektik. 1878 yılında Kıbrıs'ımızın İngiltere'ye kiralanması, Osmanlı bayrağının indirilmesi ve onun yerine İngiliz bayrağının çekilmesi, Kıbrıs Türkü'nün belki de tarihinde yaşadığı en büyük acıydı." dedi.

ZgotmplZ
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, askeri araçla vatandaşları selamladı.
AA

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104'üncü yıl dönümü kutlamalarına katıldı.

Tatar, Valilik Meydanı'nda Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile birlikte, askeri araçla vatandaşları selamladı.

Törende bir konuşma yapan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz'de bağımsız bir Türk devleti olan KKTC'nin her zaman büyük Türk milletinin ayrılmaz parçası olduğunu hatırlattı.

"HALA 'ŞAMPİYON MELEKLERİMİZ' İÇİN AĞLIYORUZ"

Kıbrıs Türk halkının 6 Şubat depremlerinde yaşanan acıyı derinden hissettiğini ifade eden Tatar, "Yüreklerimiz, canlarımız parçalandı. Burada hayatlarını kaybeden insanlarımızın acısı, ailelerinin feryadı bizlerle oldu. Adıyaman'da bir voleybol turnuvası için bulunan 'Şampiyon Meleklerimiz'in aramızdan ayrılması, onların da şehit düşmeleri elbette bizler kadar sizlerin de yüreğini parçalamıştır. Halen daha onlar için ağlıyoruz. Acılı ailelere ve bu feryadı hala daha yaşayan tüm insanlarımıza sabırlar diliyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende konuşma yaptı.
"BİZLER DE KIBRIS'TA ÇOK ACILAR ÇEKTİK"

Tatar, 104 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tüm Anadolu'da kurtuluş ve istiklal meşaleleri yakıldığına işaret ederek, Kahramanmaraş'ın Sütçü İmam ve arkadaşlarının destansı kahramanlıklarıyla Fransız işgalinden kurtulduğunu anımsattı.

104 yıl önce milletin bekası için mücadele eden tüm kahramanları hayırla yad ettiğini aktaran Tatar, şöyle konuştu:

"Bizler de Kıbrıs'ta çok acılar çektik. 1878 yılında Kıbrıs'ımızın İngiltere'ye kiralanması ve bilahare Osmanlı bayrağının indirilmesi ve onun yerine İngiliz bayrağının çekilmesi, Kıbrıs Türkü'nün belki de tarihinde yaşadığı en büyük acıydı. Bu acıyı sürekli olarak hatırlarız. Mehmetçiğin adaya çıkmasıyla artık Kıbrıs Türk halkı, bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hürriyetine kavuşmuş ve 1983 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir."

"SÜTÇÜ İMAMLARIN, O KAHRAMANLIK RUHUNUN YAŞATILMASI GEREKMEKTE"

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bağımsızlık bizim karakterimizdir." şiarıyla geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini anlatan Tatar, şöyle devam etti:

"Güçlü ve yeni Türkiye Yüzyılı'na emin adımlarla ilerlerken Doğu Akdeniz'de de bağımsız KKTC, mavi vatanda ve göklerde büyük milletimizin ulusal ve milli çıkarları bakımından birlikte yürümenin bahtiyarlığı ve mutluluğunu yaşıyor. Sizlerin 104'üncü kurtuluş yıl dönümünü kutluyorum, tebrik ediyorum. Geleceğe emin adımlarla yürürken çağdaş medeniyet değerlerini benimseyip, milli değerlerimize, milli şuura, örf, adet, geleneklere ve milletimizin her türlü zenginliğine sahip çıkarak geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz. Bunun için Sütçü İmamların, o kahramanlık ruhunun yaşatılması gerekmektedir."

DEPREM ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Tatar, temasları kapsamında Kahramanmaraş’taki 6 Şubat Depremi Şehitliği’ni de ziyaret ederek, depremde hayatını kaybedenleri kabirleri başında andı.

Tatar, kabristanlığı dolaşırken, özellikle genç yaştaki kişileri gördüklerinde, yüreklerinin dağlandığını kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar