Yaşlı bireylerin ihtiyaçlarına yönelik önemli adım

22 Kasım 2023

A
A

Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi, Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği ile yaşlılara ilaç temini, hastaneye ulaşım gibi konulardan oluşan 9 maddeden oluşan protokol imzalandı.

ZgotmplZ

Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi, Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği ile yaşlılara hizmet ve sosyal yaşantılarının iyileştirilmesi amacıyla bir iş birliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında, yaşlılara ilaç temini, hastaneye ulaşım gibi konularda yardımlar sağlanacak.

Toplamda dokuz maddeden oluşan protokol, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik birçok önemli hizmeti içeriyor.

Bu tür iş birlikleri, toplumda yaşlı bireylerin ihtiyaçlarına daha etkin bir şekilde cevap verilmesini sağlamak amacıyla önemli adım.

 Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Hatice Jenkins tarafından imzalanan protokolde şu maddeler bulunuyor:

  • Bakımevlerinde kalan ve kronik hastalığı olan yaşlılarımızın ilaçlarını, belediyelerin devlet hastanesi yönetimi ile iş birliği içinde temin edip bakımevlerine teslim etmesi.
  • Yaşlıların hastanelerde uzun süre bekletilmeden, sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak için 65 yaş üstü kişilere hastane ve kliniklerde öncelik verilmesini sağlayacak girişimler yapılması.
  • Belediyelerin ihtiyaçlı yaşlı bireyler için evden hastaneye, hastaneden eve ulaşım sağlaması.
  • Yaşlılar için yılda birkaç kez adanın değişik bölgelerine otobüsler ile geziler düzenlenmesi.
  • 65 yaş üstü kişilere, toplu taşıma, restoran, tiyatro, sinema gibi yerlerde indirim uygulanması için girişimlerin yapılması
  • Kaldırımlarında delikleri çukurları olmayan, yaşlılar için tehlike arz etmeyen kaldırım, kavşak ve yolların yapılması, şehir içindeki tüm yol ve sokakların aydınlatılması         Yaşanan evler, binalar, kaldırım, sokak, meydan ilişkisi tekerlekli iskemle için sorun arz etmeyecek şekilde ve erişilebilir olması
  • Aktif yaşlanmayı teşvik etmek için gündüz bakımevleri ve sosyal tesisler açarak, yaşlıların kendi akranları ile buluşup sosyalleşmesine imkan yaratılması,
  • Belediye meclisinde yaşlılar ile ilgili görüşülecek konularda yaşlıları temsilen Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği’nden bir temsilcinin bulunması,
  • Yaşlı bakımevlerine su, aydınlatma, temizlik ve sağlık ücretinde indirim uygulanması."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar