TMT'nin ilk bayraktarıydı... Rıza Vuruşkan şükranla anıldı

15 Şubat 2024

Güncelleme: 15 Şubat 2024

A
A

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk bayraktarı Albay Ali Rıza Vuruşkan, vefatının 45’inci yıl dönümünde Lefkoşa’da TMT Mücahitler Derneği’nde düzenlenen törenle anıldı.

ZgotmplZ

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk bayraktarı Albay Ali Rıza Vuruşkan, vefatının 45’inci yıl dönümünde Lefkoşa’da TMT Mücahitler Derneği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, mücahitler, aileleri, askeri ve diğer yetkililer katıldı.

"BOZKURT, BOYUN EĞMEZ"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre törende yaptığı konuşmada, Ali Rıza Vuruşkan, Daniş Karabelen, İsmail Kansu, Kenan Coygun’a, “Bozkurt” denildiğine dikkat çekerek, “Bunun bir anlamı vardı. Bozkurt, boyun eğmez, esareti kabul etmez, boyunduruğa girmez, daima hür yaşar, başı dik olur.” dedi.

"İLK EFSANEVİ BOZKURT’UMUZDUR"

TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Celal Bayar da, Ali Rıza Vuruşkan’ın, TMT’nin efsane komutanı olduğunu vurgulayarak, TMT’nin direniş hareketini planlayan ve başlatan üç önemli kahraman Türk subayının dikkat çektiğini belirterek, bu isimleri; Daniş Karabelen, İsmail Tansu ve Rıza Vuruşkan olarak sıraladı. Kıbrıs’taki gizli direnişin hikayesinin, tam 66 yıl önce Ankara’da, 1958 yılının Mayıs ayında Genelkurmay Başkanlığı Harekat Şubesi’nin odalarından birinde başladığını anlatan Bayar, TMT’nin, Kıbrıs’ın, “Kuvayi Milliyesi” olarak bilindiğini ifade etti. Rıza Vuruşkan’ın, 31 Temmuz 1958’de, ilk seferde 7 silah arkadaşı subayla Kıbrıs’a ayak bastığını ve 1 Ağustos 1958’de ulvi görevine başladığını dile getiren Bayar, “Kıbrıs Türklerinin kaderini etkileyecek dönüm noktası bu şekilde başlamış oldu” dedi. Vuruşkan’ın, görünürdeki görevinin müfettişlik olduğunu ve pasaportunda da “Ali Conan” ismi yazılı olduğunu belirten Celal Bayar, “Kod adı Bozkurt’tur, liderlik kodu Bayraktar. İlk efsanevi Bozkurt’umuzdur.” diye konuştu.

Tümgeneral Daniş Karabelen tarafından Vuruşkan’a 8 maddelik yazılı bir görev talimatı verildiğini ifade eden Bayar, talimatın ilk maddesini şöyle dile getirdi:

“Kıbrıs Türk toplumunun, Rumların EOKA örgütünün saldırılarına karşı can ve mal güvenliğini sağlamak ve TC hükümetinin izlediği Kıbrıs politikasını desteklemek maksadıyla Kıbrıs’ta gizli ve silahlı bir yeraltı örgütü kurmakla görevlisiniz.”

Daniş Karabelen, İsmail Tansu ve Rıza Vuruşkan’ın, hayatta olmasalar da Kıbrıs Türklerinin kalplerinde sonsuza kadar yaşayacaklarının altını çizen Bayar, “Onları her zaman rahmet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.

"DAİMA KALPLERİMİZDEDİR"

TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Çetin Serez de, Rıza Vuruşkan’ın, inançlı, cesur ve kendisini Türklüğe adadığını belirterek, Vuruşkan’ın, hayatı pahasına olsa da verilen her görevi başarıya ulaştırmak için canla başla çalıştığını söyledi. 1958 yılında Kıbrıs Türkü’nün can, mal ve şerefini korumak amacıyla anavatan Türkiye’nin de desteği ile TMT’nin kurulduğunu dile getiren Serez, Özel Harp Dairesi’ne bağlı olarak kurulan TMT’nin kurucu kadrosunun bayraktar Rıza Vuruşkan ile birlikte Kıbrıs’a gönderildiğini ifade etti. Kısa sürede çalışmaların tamamlandığını ve teşkilatın ada sathında örgütlendiğini kaydeden Çetin Serez, “Hiçbiri hayata olmayan bu efsanevi Türk subayları daima kalplerimizdedir.” dedi. Bayraktar Rıza Vuruşkan’ın 58 üniversite öğrencisi ile Erenköy’e de çıktığını belirten Serez, Vuruşkan’ın, 15 Şubat 1979’da Ankara’da vefat ettiğini ve naaşının Ankara Cebeci Şehitliği’nde bulunduğunu söyledi.

Törende, konuşmaların ardından milli mücadelede görev yapan mücahitlere madalyaları da takdim edildi. Mücahitlerin isimleri şöyle:

“Cavit Atalar, Şefki Bilsoy, Ahmet Halit Fedai, Ahmet Kusetta, Safa Keyfi, Mustafa Başman, Kufi Özaygın, Kemal Okan, Cevdet Atalar, Cemal Yetiş, İbrahim Şişman, Salahi Algınay, Şener Yorgozlu, Eray Tamçelik”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar