Tatar'dan Çanakkale mesajı: Çanakkale Zaferi, Kıbrıs Türküne güç ve ilham verdi

18 Mart 2024

A
A

Çanakkale Zaferi, Kıbrıs Türküne güç ve ilham verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, "Çanakkale geçilemeyeceği gibi KKTC’den vazgeçilemez." vurgusu yaptı.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çanakkale Zaferi’nin 109'uncu yıl dönümü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Tatar, “Kıbrıs Türkü, Çanakkale Zaferi’nden aldığı güç ve ilhamla, her türlü zorluğa ve fedakarlığa katlanarak, kendi devletine kavuştu." dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar mesajında şunları kaydetti:

“Dünyanın ve emperyalist güçlerin en güçlü ordularına karşı, kahraman Türk askerinin kanı ve canı pahasına kazandığı Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümündeyiz. 

Bu büyük zafer, dünya esir uluslarına ve mazlum halklarına bir umut ve ışık olurken, Kıbrıs Türk Halkına da özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde güç ve ilham kaynağı olmuştur.

Bu büyük zaferden alınan güç ve ilhamla halkımız bir asırdan bu yana vatan bildiğimiz bu topraklarda Türklüğün onur ve şerefini ayaklar altında çiğnetmemek, özgürlüğünü ve egemenliğini korumak için mücadele etmektedir. 
 
'Çanakkale geçilmez' söylemi, sadece bir söylem değil, Türk ulusunun direniş azmi ile özgürlük ve bağımsızlık sevdasının ifadesidir. Bu vatan bilinen toprakların bölünemeyeceğinin ve işgal edilemeyeceğinin de ifadesidir. Bu söylem, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen bir söylemdir. 

Kıbrıs Türk Halkı, Çanakkale Zaferi’nden aldığı güç ve ilhamla, her zorluğa ve fedakarlığa katlanarak, Anavatan Türkiye’nin desteği ve yardımıyla kendi vatanına ve kendi devletine kavuşmuştur.

Şehitlerimizin emaneti olan bu değerleri her ne pahasına olursa olsun koruyacak ve yaşatacağız. Tüm dünya da bunu böyle bilmelidir.

Üzerine basa basa yeniden söylemek istiyorum, zorlu koşullar altında kurmuş olduğumuz devletlerimizden vazgeçme, vatanımızı başkalarına teslim etme gibi bir gayemiz yoktur. Eşit egemen iki devletin iş birliğine dayalı çözüm şeklinden vazgeçmeyeceğimizi ve bu sağlanmadan müzakere masasına dönmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. Federasyon masalının peşine bir 50 yıl daha takılmaya halkımızın tahammülü yoktur. 

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Şehitleri ile tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarken, Çanakkale geçilemeyeceği gibi KKTC’den vazgeçilemeyeceğini de bir kez daha belirtiyorum.”

ÇANAKKALE SAVAŞI

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı Devleti'nin başkenti konumundaki İstanbul'u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısızlıkla sonuçlanmış ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar