Kuzey Londra'da açılan kuzu çevirme restoranı GODA, sosyal medyada rekor kırıyor

25 Mayıs 2024

Güncelleme: 25 Mayıs 2024

A
A

İstanbullu iş adamı Ersan Taner’in 4 ay önce Finchley’de açtığı, kuzu çevirme restoranı kısa sürede İngilizler arasında büyük üne kavuştu. Çevrilen kuzuların masalara bütün servis edildiği videoları, sosyal medyada 20 milyondan fazla kişi izledi.

ZgotmplZ

Mihrişah Safa - Londra

Dünyanın tüm tatlarının bulunduğu Londra’da yeni açılan Türk restoranı GODA, özel kömürde çevrilen kuzularıyla büyük ilgi uyandırıyor. Bütün kuzunun masalara müzik eşliğinde servis edildiğini gösteren videolar, bir ayda 20 milyon izlenme ile rekor kırıyor.

İstanbullu iş insanı 45 yaşındaki Ersan Taner’in Kuzey Londra’da Finchley’de açtığı kuzu çevirme restoranı, kısa sürede İngilizler arasında büyük üne kavuştu. "Amacımız, restoranımıza gelenleri evlerinde gibi, aile ortamında hissettirmek, gülümsetmek. Dünyanın en iyi restoranı olma gibi iddiamız yok. Ancak dünyanın en samimi restoranı olma iddiamız var.“ diyen Taner, hedefinin işyeri sayısını artırmak ve dünya markası olmak olduğunu söyledi.

GODA İşletmecisi Ersan Taner

Instagramda yiyecek ve restoran kritiği yapan, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan “eatingwithtod” ismiyle yazan influencer Toby Inskip’in videosu ile viral olan GODA, bir ayda 100 binlerce  beğeni aldı. Inskip’in kuzu çevirmeyi anlattığı ve “Londra’nın en çılgın Türk restoranı” diye tanımladığı iş yerindeki görüntülerini,  TikToK, SnapChat, Instagram, YouTube gibi sosyal medyada kısa sürede 20 milyondan fazla kişi izledi.

"DÜNYANIN HER YERİNDEN ŞUBE TEKLİFLERİ GELİYOR"

Türkiye dışında, Amerika, İsviçre, İtalya, Almanya’da gıda, turizm, otelcilik dallarının her dalında geniş tecrübesi bulunan iş insanı Ersan Taner, Türkiye’den getirttiği fındık kabuğu kömürü ile pişen bebek kuzunun İngilizler tarafından çok beğenildiğini, masaya kuzuyu bütün servis yapan tek restoran olduklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Uzun yıllardır gıda, otelcilik, işletme, turizm sektörlerinde danışmanlık, konsept yaratıcılığı, işletmecilik yaptım. İlk konsept otel-restoranlarda yöneticilik yaptım. Hacettepe Yüksek Otelcilik ve Turizm Okulu mezunuyum. 2015’de Amerika’da dünyanın et merkezi Texas Houstan’da et ve Akdeniz mutfağı yemekleri sunan restoranlar açtım. Türkiye’de 79 ilde proje yaptım. Zamansız mekanlar yapmak her zaman hedefimdi. Londra’da gastronomi zenginliğine hayran kaldım. Mutfak olarak Londra’nın New York’u geçtiğini söyleyebilirim. Koronanın ortasında Londra’ya geldim. 2023 Eylül'ünde burasını aldım. Aralık sonunda doğum günümde de açtık. Çevirme yaptığımız çelik aksamın patenti kendi firmamıza ait. Şubeler açmak, franchise vermek istiyorum. İşi sürekli götüreceklere A’dan Z’ye kuruluş yardımı yapacağım. Şu anda dünyanın çeşitli ülkelerinden şube açmak isteyenler için teklif geliyor. Dünya markası olmayı hedefliyoruz.

İşyerimizde haftada 30-40 arası kuzu pişiyor. Bizim kuzularımız Galler bölgesinden geliyor. Birleşik Krallık’taki tüm bölgelerin kuzularını denedik, en iyisini Galler’de bulduk. Genelde 10-12 kişilik gruplar geldiği gibi, 4 kişinin de bir kuzuyu bitirdiğine tanık olduk. Gerdan, kaburga, boyun, incik, kelle, ön kol gibi  küçük porsiyonlarımız da var. Tavuk çevirme de yapıyoruz. Vejateryanlar için de özel menümüz var. “

İDDİAMIZ “DÜNYANIN EN SAMİMİ RESTORANI OLMAK”

GODA konseptinin aslında sadece Birleşik Krallık'ta değil tüm dünyada bir ilk olduğunu belirten ve kendini “hem alaylı, hem mektepli” olarak tanımlayan Ersan Taner, şöyle devam etti:

“Çok sayıda franchise başvurusu var, yakın zamanda öncelikle Bileşik Krallık'ta ve Almanya’da birçok projemizi hayata geçireceğiz. Dünyanın en iyi restoranı olmak gibi bir iddiamız yok. Ancak dünyanın en samimi restoranı olmak gibi bir iddiamız var.

Her zaman hedefim tüm projelerimde zamansız mekanlar yapmaktı, GODA konsepti, zamansız bir proje, kurucu ortağı olduğum mobilya firması ve paslanmaz firması, kuracağımız her yeni şubede, en kaliteli ve zamansız projeleri yaratmak için bir avantaj.”

BİR OTURUŞTA 4 KİŞİ KUZUYU BİTİRDİ”

"GODA’da ben de bazı ilkleri yaşıyorum. Örneğin 4 kişinin bir kuzuyu bitirdiğine şahit oldum. Beni en çok etkileyen kalabalık bir aileyi GODA’da ağırlamak, bebekli bir ailenin, ailenin en büyüğüne kadar bütün ailenin GODA’da bu benzersiz deneyimi yaşaması.“

GODA restoranda, bütün kuzu çevirme 345 sterlin ve 4-5 saatte pişiyor. Özel müzik eşliğinde masalara servis yapılıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar