İngiliz sömürgesine karşı direnişte şehit düşenler unutulmadı

27 Ocak 2024

Güncelleme: 28 Ocak 2024

A
A

Kıbrıs Türk halkının İngiliz Sömürge Yönetimi’ne karşı 27-28 Ocak 1958’de verdiği mücadelede şehit düşenler Lefkoşa’da anıldı.

ZgotmplZ

Lefkoşa’da, "27-28 Ocak 1958 İngiliz Sömürge İdaresine Karşı Direnişin 66'ncı Yılı Anma Töreni" düzenlendi.

Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde yer alan anma töreninde, anıta çelenkler sunuldu, saygı duruşu saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Törene, Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi temsilcileri ile siyasi parti, dernek, kurum kuruluş ile muharip dernekler ve diğer yetkililer katıldı.

"DİRENİŞ, KIBRIS TÜRK HALKININ KIBRIS ADASINDA BİR HALK OLDUĞUNU DÜNYAYA GÖSTERDİ"

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Gürsel Benan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Benan, bugünün; Kıbrıs Türk halkının “ya Taksim ya ölüm” diyerek, İngiliz sömürge ve Enosise karşı vatanını, toprağını, haklarını korumak amacıyla sokağa döküldüğü gün olduğunu söyledi. Benan, bu amaçla o dönem Lefkoşa’daki gösteriler ile bu sırada İngiliz askeri ve polisinin takındığı tavrı anlattı, yaşanan saldırı ve müdahalelerde şehit düşenleri andı.

Gürsel Benan, bu direnişin, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs adasında bir halk olduğunu, adanın Yunan adası olmadığını dünyaya gösterdiğini ifade ederek, o dönemde verilen mücadelelerin halkı bugüne taşıdığını söyledi.

Bir devletin varoluşunun bu direnişlerle başladığını ifade eden Benan, büyük acıların yaşandığı Kıbrıs adasında bir daha böyle acılar yaşanmaması ve gelecek nesillere güven içinde bir vatan bırakmak için devlete her zaman sahip çıkacaklarını vurguladı.

Buradaki törenin ardından Küçük Kaymaklı Mezarlığı'ndaki şehit kabirleri de ziyaret edildi, saygı duruşu saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı sonrası dua okundu.

SÖMÜRGE İDARESİ’NE KARŞI DİRENİŞ

27/28 Ocak 1958 olayları, Kıbrıs Türktür Partisi'nin ve Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu'nun öncülüğünde Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge yönetimine karşı toplanıp adanın taksim edilmesini talep eden bir gösteridir.

Lefkoşa ve Mağusa'daki gösteriler İngilizler tarafından bastırılmış ve sonuçta üçü yaşlı ve dördü genç olmak üzere toplam 7 Kıbrıslı Türkün şehit olmasına ve aralarında 70 kadar kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Bu olay aynı zamanda Kıbrıs’ta Türk varlığını güçlendiren bir etkiye yol açmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar