Belçika'nın "Türk köyü"nde karnaval coşkusu

13 Şubat 2024

A
A

Belçika'nın Türk köyü olarak bilinen Faymonville'de gelenekselleşen karnaval, renkli görüntülere sahne oldu.

ZgotmplZ

Belçika'nın Türk köyü olarak bilinen Faymonville'de gelenekselleşen karnaval, renkli görüntülere sahne oldu.

Liege kentine bağlı köyün ay yıldızlı tabelasıyla dikkati çeken kültür merkezinde toplanan kalabalık, karnaval için hazırlıklarını yaptı.

Ardından Türk bayraklı bando takımının arkasında kortej oluşturuldu.

Rengarenk kostümleriyle köyün ana caddesinde dans ederek korteje katılan Faymonville sakinleri, izleyicilere konfetiler, şekerler fırlattı.

Karnavala Belçika ve komşu ülkelerden çok sayıda Türk de bayraklarıyla katılarak coşkuya ortak oldu.

AA muhabirine konuşan Tamer Çal, Almanya'nın Stutgart kentinden karnavala katılmak için ikinci kez geldiğini, Türk adıyla anılan köyün kültürünü tanımak istediğini söyledi.

Belçika'nın Gent kentinde yaşayan Özcan Kızılarslan da köyün Türk olarak nitelenmesinden iftihar ettiğini söyleyerek, çocuklarıyla bu gururu yaşamak için karnavala geldiğini belirtti.

FAYMONVİLLE'E NEDEN TÜRK KÖYÜ DENİLİYOR?

Faymonville'e ''Türk köyü'' denilmesi ve Türk bayrağının bu köyün sembolü olması, bazıları 8'inci yüzyıla kadar giden çeşitli rivayetlerle izah ediliyor.

En yaygın rivayete göre 16'ncı ve 17'nci yüzyıllarda, Osmanlı'ya karşı koymak için Kilise önderliğinde Avrupa'da toplanan vergilere katılmayı reddeden Faymonville köylüleri, ''Müslümanlarla gizli ittifak yaptıkları'' gerekçesiyle ''Türk'' olarak adlandırıldı.

Yaşlı köylüler, ''Türk'' olmanın faydasını II'nci Dünya Savaşı'nda gördüklerini, Belçika'yı işgal eden Nazi ordularının her yeri bombalarken ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı köylerine dokunmadığını anlatıyor.

Köyün futbol takımı RFC Turkania (Genç Türkler Birliği), amatör ligde ay yıldızlı armasıyla mücadele ediyor.

Faymonville'deki tek otel ise Le Vieux Sultan (Eski Sultan) adını taşıyor.

Belçika'nın Almanya sınırına yakın Arden Dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün merkezindeki kütüphane olarak kullanılan binanın girişindeki mermer üzerine oyulmuş ay yıldız, binanın içindeyse ise camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar