Arama - kurtarma becerilerini yarıştıran gençler, afetlere hazırlanıyor

6 Mayıs 2024

Güncelleme: 6 Mayıs 2024

A
A

Bu yılki Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları tamamlanarak, ödül töreni düzenlendi. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Karaca, gençlerin afet yönetimi ve arama kurtarma alanında kendilerini geliştirerek destek unsuru olmalarının önemine vurgu yaptı.

ZgotmplZ

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı koordinesinde; Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyine (IUSARC) üye üniversitelerin arama kurtarma kulüplerine kayıtlı gençlerin katılımı ile “USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” gerçekleştirildi.

“USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” yarışmalarında dereceye giren arama kurtarma ekipleri için, 05 Mayıs pazar günü Sivil Savunma Teşkilatı Kamelyası’nda ödül töreni düzenlendi.  

Törene, Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Eski Meclis Başkanı Hakkı Atun, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı ve üniversite yetkilileri katıldı.

USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları’nda dereceye girenler:

  1. Akdeniz Karpaz Üniversitesi, 
  2. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi
  3. Doğu Akdeniz Üniversitesi.

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre törende yaptığı konuşmada; Sivil Savunma’nın ülkenin vazgeçilmez bir kurumu olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta veya dünyanın başka ülkelerinde de doğal afetler olabileceğini, öğrencilerimizin ve Sivil Savunma Teşkilatlarının bunlara hazır olması gerektiğini kaydetti.

Çok yakın bir geçmişte Anavatan Türkiye'de bir deprem felaketinde ülkeden birçok ekip ile gönüllülerin yardım faaliyetlerine katılmak üzere anavatana gittiklerini belirten Töre, Şampiyon Melekler ile tüm yaşamını yitirenlere rahmet dileyerek, afetlerin her an olabileceğini ancak en az kayıplarla atlatılmasının devletin görevi olduğunu kaydetti. Töre, oyunlara katılan gençlerle gurur duyduğunu ifade ederek, katılımlarından dolayı gençlere ayrıca teşekkür etti.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca ödül töreninde yaptığı konuşmada, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olarak, 2012 yılında tamamen insani maksatlarla oluşturulan Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi ile işbirliği içerisinde yürütülen birçok faaliyetleri bulunduğunu, bunlar arasında en çok ilgi gören faaliyetin gençlerin doğrudan katılım göstererek, afet yönetiminin müdahale safhasında gerçekleştirdikleri uygulamaları tecrübe etme şansı buldukları "Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları" olduğunu söyledi.

"KONSEYİN AMACI, GENÇLERİN AFET YÖNETİMİ KONUSUNDA DAHA DA BİLİNÇLİ HALE GELMESİ"

Karaca, 2016 yılında ilki gerçekleştirilen oyunların tanınırlığının gün geçtikçe arttığını, bugüne kadar yüzlerce öğrencinin katılımıyla ses getiren bir etkinlik haline geldiğini kaydederek, “Temennimiz, önümüzdeki yıllarda da bu ve benzeri faaliyetlerin artarak devam etmesi, bu vesileyle konseyimizin kuruluş amaçlarından biri olan gençlerin afet yönetimi konusunda daha da bilinçli hale gelmesidir” dedi.

"BU ALANDA YETİŞMELERİNİN ÖNEMİ DEPREMDE BİR KEZ DAHA ANLAŞILDI"

Karaca, ulusal ve uluslararası faaliyetlerde gençlerin arama kurtarma alanında kendilerini geliştirmelerinin ve profesyonel ekipler için birer destek unsuru olarak yetişmelerinin, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde bir kez daha anlaşıldığına vurgu yaparak, Adıyaman’da yürütülen arama kurtarma çalışmaları esnasında önemli katkılarda bulunan gençlere ve ekiplere teşekkür ederken, hayatını kaybedenleri rahmetle andı.

"ORGANİZASYONDA KAZANAN DOSTLUK"

Karaca, yarışmaların rekabetçi bir ruhla gerçekleştirilmesine rağmen, bu organizasyonda kaybedenin olmadığını ve kazananın dostluk olduğunu belirterek, “Bizler afet yönetimi alanında faaliyet gösteren kurumlar olarak gençlerin sergilediği azim ve başarılardan ilham alarak, onlara bu alanda verdiğimiz desteği sürdürmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar