Ankara'da "Kıbrıs Gerçekleri" sergisi açıldı

8 Kasım 2023

Güncelleme: 8 Kasım 2023

A
A

Kıbrıs Türklerinin maruz kaldığı soykırım ile katliamların hatırlanması ve Kıbrıs'a dair hafızayı ve hassasiyeti canlı tutmayı amaçlayan "Kıbrıs Gerçekleri Sergisi", Ankara'da açıldı.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın desteğiyle Ankara Kültür Sanat ve Medeniyet Derneği'nce hazırlanan "Kıbrıs Gerçekleri" sergisi açıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Evren Başar, Ankara Sanat Galerisi ve Müzayedecilik Evi'ndeki serginin açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs Adası'nda 1950'lerin ortalarında başlayan ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar süren Türklere yönelik katliamların tarihin sayfalarında kanlı bir leke olarak yer aldığını belirtti.

Başar, Kıbrıs'ta yaşananları kamuoyunun gündeminde tutmak ve hafızaları tazelemek için düzenlenen serginin, Gazze'de benzer trajedilerin yaşandığı günlerde daha anlamlı hale geldiğini vurguladı.

Serginin açılış törenine, KKTC'nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, Dr. Şebnem İlhan, Ankara Kültür Sanat ve Medeniyet Derneği Başkanı Eyüp Gökhan Özekin katıldı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, başka bir program nedeniyle açılış törenine katılamadı.

24 KASIM'A KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

Sergiyle geçmişten günümüze yaşanan trajedilerin görünür kılınması, Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı soykırım ile katliamların hatırlanması ve Kıbrıs'a dair hafızayı ve hassasiyeti canlı tutmak amaçlanıyor.

Kıbrıs'taki mezalime son veren "Kıbrıs Barış Harekatı"na kadar yaşananların ele alındığı sergide döneme ait çok sayıda fotoğraf, gazete ve haber notları yer alıyor.

Kıbrıs meselesinin kronolojik biçimde ele alındığı sergi, 24 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar