Barış Harekatı'nın 50'inci yılında Kıbrıslı Türk yönetmenden 1.5 saatlik belgesel: Bölünmüş Ada

12 Şubat 2024

Güncelleme: 12 Şubat 2024

A
A

Londra doğumlu 36 yaşındaki Cey Sesigüzel, İngiltere, Kıbrıs ve Avustralya’da yaşayan Kıbrıslı Türk ve Rumlarla konuşarak, savaşın etkileri, yarattığı sonuçları, savaşı yaşayanların görüşlerini anlattığı 90 dakikalık bir belgesel yaptı.

ZgotmplZ

Mihrişah Safa - Londra

“Barış Harekatı'nın” 50’inci yılında, Kıbrıs asıllı yönetmen Cey Sesigüzel, savaşla ilgili iki toplumdan savaşı yaşayanların görüşlerini kapsayan geniş kapsamlı bir belgesel yaptı.

Londra doğumlu Cey Sesigüzel, 90 dakikalık “Divided Island – Bölünmüş Ada“ adlı belgesel filmde Kıbrıslı Türk ve Rumlardan 15 kişinin görüşlerine yer verdi.  Her yaştan görüşü yansıtan belgesele konuşanların  İngiltere, Kıbrıs ve Avustralya’da yaşadıklarını belirten Cey,  “Tamamlanması 4 yıl süren bu projede savaşın toplumlara etkisini anlatmaya çalıştım. Her iki toplumun da bu konudaki görüşüne yer verdim. Bu bir politik film değil.” dedi.

Cey Sesigüzel

Annesi Belgin Sesigüzel, babası Öztürk Sesigüzel’in 1980’lerin başında Larnaka’dan Londra’ya geldiğini ve yerleştiğini anlatan, Westminser Üniversitesi Film Prodüksiyon Bölümü mezunu Cey Sesigüzel, geçtiğimiz hafta kısıtlı sayıda konuğa gösterilen, yaz aylarında ise sinemalarda ve internet ortamında gösterime girmesi beklenen belgesel filmi hakkında şu bilgileri verdi:

“Belgesel “Divided Island – Bölünmüş Ada” adını taşıyor. Ben politikacı değilim. Tarafsız gözle, her iki toplumun da savaşla ilgili görüşlerini anlatmaya çalıştım. İngiliz arşivlerinden faydalandım. Çok araştırma yaptım. Empati kurmanın  iki toplumun birbirini daha iyi anlamaya çalışmasının Kıbrıs için daha iyi sonuçlar vereceğini yansıtmaya gayret ettim. En önemlisi karşılıklı işbirliği halinde çalışmanın önemine vurgu yaptım.

Film herhangi bir konuyu kınamayı, suçlamayı ve gidişata etki etmeye çalışmıyor. Çok karmakarışık ve üstü örtülen, 50’inci yılına giren konuya adil ve farklılığı belirterek yaklaşmayı amaçlıyor. Bence her anlaşmazlık , uzlaşmazlık, geçmişte veya günümüzde olsun travmaya yol açıyor.“

“TAMAMLANMASI 4 YIL SÜREN BELGESEL, POLİTİK BİR FİLM DEĞİL”

Belgeselinde İngiltere, Kıbrıs ve Avustralya’dan 15 kişiyle görüşmenin yer aldığını, projenin 4 yılda tamamlandığını ve tamamen kendi, ailesi ve arkadaşlarının maddi olanaklarıyla gerçekleştiğini belirten genç yönetmen şöyle devam etti:

“Belgesel 1950, 1960’lardan görüntüleri ekrana getiriyor. Hatta 100 yıllık bir tarihten kesitleri sunuyor. Finansal olarak ailem, arkadaşlarım ve kendi maddi olanaklarımı kullandığım için zaman aldı. Politik bir film değil. Filmde genç, yaşlı, çok kişinin görüşlerini yansıttım. Gençlerin bu konuya ilgisini göreceksiniz. Benim mesajım, barışa , karşılıklı anlaşmaya, beraber hareket etmeye, birbirinizi anlamaya bir şans verilmesi.

Günümüzde etrafımız savaşlarla çevrili. Bunun dalga dalga yayılan etkisini göçmen sorunlarıyla görüyoruz. Hepimizi etkiliyor. Bu filmin herkesin ilgisini çekeceğini tahmin ediyorum. Kısacası savaş korkunç bir travma ve hepimizi, her yeri çok derin şekilde etkiliyor.”

Belgeselin mayıs veya haziran ayında Londra’da sinemalarda gösterilmesi bekleniyor. Filmle ilgili bilgileri Instagram'dan @divided_island hesabından, ayrıca www.twofresh.co.uk sitesinden izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar