Pazar yerlerinde prostat kanseri taraması

19 Mart 2024

Güncelleme: 19 Mart 2024

A
A

Kanser Hastalarına Yardım Derneği, 45 yaş üstü erkeklere pazar yerlerinde ücretsiz prostat kanseri taraması yapacak.

ZgotmplZ

1-31 Mart Prostat Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle 50 yaş üzeri ya da aile öyküsünde kanser olan 45 yaş üstü erkeklere belediyelerin pazar yerlerinde ücretsiz PSA testi yapılacak.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği - Tulips’ten yapılan açıklamaya göre, tarama programı Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi ve belediyelerin iş birliğinde düzenleniyor.

TARAMA PROGRAMI
  • 19 Mart (bugün) Gönyeli Belediyesi;
  • 20 Mart çarşamba (yarın) Girne Belediyesi,
  • 21 Mart perşembe Gazimağusa Belediyesi,
  • 22 Mart cuma İskele Belediyesi,
  • 23 Mart cumartesi Güzelyurt Belediyesi,
  • 24 Mart pazar da Lefkoşa Belediyesi pazarında.

Taramalar, 09.00-11.00 saatleri arasında yapılacak.

3 yıldır prostat taramalarına devam eden derneği taramaları kapsamında, önceki yıl Meclis ve devlet dairesi çalışanlarına, geçtiğimiz yıl da belediye çalışanlarına PSA testi yapılmıştı.

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Öte yandan 1-31 Mart Prostat Farkındalık Ayı nedeniyle dernekten yapılan açıklamada şunlar paylaşıldı:

“Ülkede yılda 700 civarında yeni kanser vakası tespit ediliyor. 200 vaka üzeri meme ve 200 vaka üzeri de prostattır. Geçtiğimiz yıl yapılan tarama sonucunda  8 belediye çalışanının kanser ya da kansere yol açan yüksek değerlerde olduğu tespit edilmiş ve tedavileri için doktorlara yönlendirilmiştir. Bu da erken teşhisin ne kadar önemli olduğunun en güzel göstergesidir…” 

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin açıklamasında, ekonomik sıkıntılara rağmen derneğe bağışlarını esirgemeyen vatandaşlara, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesine ve belediyelere bu projenin bir parçası oldukları için teşekkür edildi.

PSA TESTİ NEDİR?

PSA testi, öncelikle prostat kanserinin taranması için kullanılan bir kan testidir. Bu test, prostat spesifik antijenin (PSA) kanınızdaki miktarını ölçer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar