Altuğra'dan doktor ve hemşirelere: Acil Durum'un kapısına kilit mi vursaydık?

25 Kasım 2022

A
A

Sağlık Bakanı Altuğra, kadın hastalıkları ile doğum kliniğinin Acil Durum Hastanesi’ne taşınması yönelik doktor ve hemşirelerden yükselen tepkilere, “Tam teşekküllü bir hastanenin kapısına kilit vuramazdık.” diye yanıt verdi.

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin bazı servislerinde yapılan yeni düzenlemeler ve kadın hastalıkları ile doğum kliniğinin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasına ilişkin bilgi verdi, tepkileri değerlendirdi.

BRT’de katıldığı "Manşet+" programında konuşan Altuğra, 100 yatak kapasitesine sahip Acil Durum Hastanesi’nin 24 yataklı yoğun bakım ünitesiyle tam teşekküllü bir hastane olduğunu kaydederek, “Böyle bir hastanenin kapısına kilit vuramazdık. Varlıkta yokluk yaşamak büyük duyarsızlıktır, vicdansızlıktır. Biz yüzümüzü halka döndük, halkımıza daha kaliteli sağlık hizmeti için çalışıyoruz.” dedi.

Taşınmayla birlikte bebek ve anne ölümleri olacağı iddiasını da yanıtlayan Altuğra, “Bebek ve anne ölümleri neden olsun ki? Doktorum aynı, hemşirem aynı, hastanem tam teşekküllü.  Herhalde Sağlık Bakanlığı olarak bu kadar öngörüsüz veya ezbere hareket edecek kadar zayıf değiliz. Biz adımlarımızı hekimlerimizle atıyoruz.” dedi.

Altuğra, üroloji ve göz servislerinin Haziran ayında buraya taşındığını anımsattı.

DOKTORLARA GÖNDERME

Bakan Altuğra, kadın doğum ve çocuk servisinin de Acil Durum Hastanesi’ne taşınması fikrini doktorlar ve diğer ilgili paydaşlarla paylaştıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Altı ay boyunca Sağlık Bakanlığı çatısı altında taraflarla saatlerce toplantılar yaptık. Her ne istediyseler tamamını yerine getirdik. İspat edemeyeceğimiz hiçbir söylemimiz de yoktur. Kendileri ilgili uzmanlar olarak talepte bulundular, biz de yerine getirdik. İşin ciddiyetini herhalde taşınma noktasına geldiğimiz zaman idrak ettiler.”

“Ben sonuç odaklı çalışan, disiplinli birisiyim. Prensiplerim var.” diyen Altuğra, başarı için disiplinli çalışmanın şart olduğunu vurguladı.

ZİYARETİMDE ORADAKİ HUZURUN ŞAHİDİ OLDUM

Acil Durum Hastanesi’ne taşınan Çocuk Servisi’ni bizzat ziyaret ederek vatandaşlarla görüştüğünü anlatan Altuğra, hem çocuklarını getirmiş olan anne babaların memnuniyetini hem de servisteki doktorların mutluluğunu gözlemlediğini aktardı.   

Sağlık Bakanı Altuğra, “Ziyaretim esnasında oradaki huzurun şahidi oldum. Çünkü sadece çocuklarımıza hizmet veren bir acil servis olacak. Tüm çağdaş dünya ülkelerinde olduğu gibi. Çocuklarımız ve aileleri artık Nalbantoğlu Hastanesi acil servisine gitmeyecek ve oradaki yoğunluk ve vakalarla ile yüz yüze gelmeyecek.” dedi.

Taşınması yapılan bir diğer servis olan kadın doğum servisine ilişkin açıklamalarda da bulunan Altuğra, kadın doğum ile çocuk servisinin bir arada olması gerektiğini belirterek, servisin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasının kadınlara sunulan hizmet kalitesinin ciddi şekilde artması demek olduğunu vurguladı.

Bakan Altuğra, “Biz kendi ülkemizin kadınına kaliteli sağlık hizmeti götürmekle mükellefiz. Bu imkanımız varken neden değerlendirmeyelim?” diye sordu.

"AMELİYAT TARİHLERİ RAHATLAYACAK"

Servisin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasıyla ameliyat tarihlerinde de büyük bir rahatlama yaratacağına işaret eden Altuğra, özel hastanelere yapılan sevkler nedeniyle her yıl en az 80 milyon Türk Lirası ödeme yaptıklarını anımsattı.        

NE OLMUŞTU?

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) ve Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES), Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasının tıbbi, teknik ve hukuki olarak sakıncalı olduğunu savunarak, bu karara karşı çıkmıştı.

23 Kasım Çarşamba günü, acil dışındaki sağlık hizmetlerini durduran kadın doğum ve anestezi uzmanları, Sağlık Bakanlığı’na Acil Durum Hastanesi’ne taşınacak servislerle ilgili kararı geri çekme, uzlaşı zemini yaratarak konuyu yeniden değerlendirme çağrısı yapmıştı.

Sendikalar, “Geri adım atılmaz, uzlaşı zemini oluşturulmazsa eylemlerimizi genişleteceğiz” açıklamasında bulunurken, konunun yargıya taşınacağını duyurmuştu.

Bakanlar Kurulu, 24 Kasım'da aldığı kararlar "iş ihtilafı dostane anlayışla halledilene değin" 60 gün süreyle grev yasağı kararı almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar