Yeşil atıklar doğaya kazandırılıyor

12 Mart 2023

Güncelleme: 12 Mart 2023

A
A

Dikmen Belediyesi, yeşil atıklarını çöp depolama alanına götürmek yerine, öğütüp bahçe düzenlemelerinde kullanıyor.

Dikmen Belediyesi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Yeşil Atık Yönetiminin Geliştirilmesi Projesi sayesinde Dikmen Belediyesi’nin yeşil atıkları taşıma, depolama veya bertaraf etme sorunu kalmadı.

Belediye çıkan ağaç dallarını öğütüp refüjlerdeki toprağın iyileştirilmesinde kullanılıyor veya kompost üretilmesi için vatandaşa veriyor; ana yol kenarlarındaki otların bertarafı içinde, otları parçalayan özel ekipmanlar kullanıyor.

YEŞİL ATIK ÇÖP DEĞİL

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Yeşil Atık Yönetiminin Geliştirilmesi ve Hizmet Kalitesinin Artırılması isimli projeye değinerek, bu nedenle projenin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Çelebi yeşil atıkları işledikten sonra hayvansal gübre ve toprak ile harmanlayarak park ve bahçelerde kullandıklarını, projenin ayrıca maddi ve kullanışlılık açısından belediyeye büyük katkı sağladığını dile getirdi.  Çelebi, proje sayesinde Güngör’deki çöplüğün de yükünün azaldığını dile getirdi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi
PROJE GELİŞTİRİLDİ

Dikmen Belediyesi Temizlik İşleri Şube Amiri Umut Canar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güngör düzenli katı atık depolama tesisine yeşil atık kabul edilmeyeceği açıklaması üzerine, yeşil atıkların bertarafı için bu projeyi geliştirdiklerini ifade etti.

Yeşil atık yönetimi için bir kollu kamyon,  yüksek ağaçların budanması için asansörlü araç, dal öğütme ve ot parçalama ekipmanlı 2 küçük traktör aldıklarını belirten Canar, ot parçalama ekipmanlı traktörlerin ana yolların kenarlarındaki otlar için kullanıldığını, dal öğütme makinesi ile öğütülen dalların ise toprak düzenleyici olarak, malçlama maksatlı veya kompost üretiminde kullanıldığını kaydetti.

Belediye ekiplerinin çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Canar, “Eskiden bertaraf için Güngör çöplüğüne gönderilen yılda 7-8 bin ton yeşil atık şimdi  daha çevreci yöntemlerle bertaraf ediliyor ve kullanılıyor” dedi.

Yapılan çalışmalarda çıkan odunların da ayrılıp yakacak olarak ücretsiz dağıtıldığını ifade den Canar, yeşil atıkların da bertarafı için bir ücret talep edilmediğini kaydetti.

Yeşil atıkların doğru şekilde bertaraf edilmediği takdirde pek çok sıkıntıya neden olduğunu kaydeden Canar, boş araziye boşaltıldığında yangın tehlikesi oluşturulduğunu, farelere üreme alanı ve görüntü kirliliği yaratıldığını ifade etti.

Canar, “Yeşil atık yönetim uygulaması hem Belediyeye hem de bölgeye ciddi bir fayda sağlamıştır” dedi.

BİR SONRAKİ ADIM ODUN SOBALARI İÇİN PELET

Yeşil atıklardan odun sobaları için pelet yakıt üretmenin de düşünceleri arasında olduğunu ifade eden Canar, bunun için yeşil atıkları toza dönüştüren ardından da tozu yakıt pelete dönüştüren makineler almayı düşündüklerini de belirtti.

İlerleyen süreçlerde molozların da öğütülmesinin amaçlandığı belirtildi.
MOLOZLAR DA ÖĞÜTÜLECEK

Molozların da yerel yönetimler için ciddi sorun teşkil ettiğini kaydeden Canar, şu anda molozları bir noktada biriktirdiklerini, bunları alınacak bir makine öğütüp yol stabilize malzemesi olarak kullanmayı planladıklarını da belirtti.

HAYVAN ATIKLARININ BERTARAFINDA SIKINTI

Ölü hayvanların bertarafında sıkıntı yaşandığını, Güngör Düzenli Katı Atık Depolama alanında hayvan yakma tesisi faaliyete geçirilemediğinden hayvan atıklarının kabul edilmediğini anlatan Canar, bunun önlerinde ciddi bir sorun olarak durmaya devam ettiğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar