USARGames'e bu yıl Türkiye'den bir üniversite de katılıyor

3 Mayıs 2024

A
A

Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları USARGames 2024'ün açılış töreni yapıldı. Oyunlara 10'u ülkeden biri Türkiye'den olmak üzere 11 üniversitenin arama kurtarma kulübü üyeleri katılıyor.

ZgotmplZ

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne (IUSARC) üye üniversitelerin arama kurtarma kulübü öğrencileri arasında gerçekleşecek “USARGames 2024 Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları” açılış töreni yapıldı.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın Metehan’daki eğitim ve tatbikat alanında saat 10.30’da yapılan açılış törenine, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç,  Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, Polis Genel Müdürü Kasım Kuni ile diğer sivil ve askeri zevat katıldı.

Oyunların açılış töreni, oyunlara katılan üniversitelerin kortej yürüyüşüyle yerini alması, doğal afetlerde yaşamını yitirenler ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören, konuşmalar, anı fotoğraf çekimi, meşalenin yakılması ve oyun alanının gezilmesiyle sona erdi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca

Açılış töreninde konuşma yapan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, Covid-19 pandemisi nedeniyle verilen 3 yıllık zorunlu aranın ardından geçen yıl yeniden başlattıkları faaliyetlerinin, bu yıl 6’ncısını düzenlediklerini belirterek, gençlerin arama kurtarma faaliyetlerine olan ilgilerinin her geçen gün arttığını görmekten mutlu olduklarını kaydetti.

Geçen yıl ulusal düzeyde gerçekleştirilen faaliyetlerine, bu yıl Türkiye’den Maltepe Üniversitesi’nin de katılmasıyla uluslararası nitelik kazanmasının sevindirici olduğunu, ileriki yıllarda bu katılımların artarak devam etmesini umduklarını kaydeden Karaca, AKUT ekiplerine oyunlarda başarılar dileyerek, yapılan faaliyetin insan hayatına dokunan kutsal bir amaca hizmet ettiğini unutmamalarını istedi.

Karaca, gerek iklim değişikliğine bağlı klimatik afetlerin artışı, gerekse bölgedeki deprem riski nedeniyle afet yönetiminin öneminin ön plana çıktığını belirterek, “Ancak afet yönetimi alanına toplumun farklı kesimlerinin de katılmasını sağlamalıyız. Bu nedenle ilkokul çağındaki çocuklarımızdan başlayarak üniversite gençlerimizi de kapsayan toplumsal bir güç oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ülkede 23 üniversitede 114 ülkeden 110 bin civarında üniversite öğrencisinin bulunduğunu hatırlatarak, bunların her an KKTC’nin yardımına koşabilecek seviyede eğitimli ve hazır olmasının gelecekle bağlantılı olarak da önemli olduğunu dile getirdi.

Amcaoğlu, oyunların bir yarışma ortamında olmasının önemine de işaret ederek, devletin sadece kamu tarafının değil tüm organları ve kuruluşlarıyla konuya hassasiyetini göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

OYUNLARLA FARKINDALIĞIN ARTIRILMASI AMAÇLANIYOR

KKTC’de faaliyet gösteren 10 üniversite ile Türkiye Cumhuriyeti’nden 1 üniversitenin arama kurtarma kulübü üyelerinin katıldığı oyunlarla, “deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda tamamen gönüllü olarak amatör bir çalışma ve profesyonel bir yaklaşım ile afetlerden etkilenen kişilere en kısa sürede ulaşarak, yardım için gereken en uygun koşulları yaratarak, doğru arama kurtarma çalışmaları yapmak, yaralılara temel ilk yardım yapılmasının ardından emniyetli ortam koşullarını sağlayarak, can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında farkındalığı artırmak” amaçlanıyor.

Oyunlara KKTC’den, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs İlim Üniversitesi, Atatürk Öğretmen Akademisi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nden ise Maltepe Üniversitesi katılıyor.

Oyunlar,  saat 18.00’e kadar devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar