Üç farklı yaş grubuna, üç farklı kanser türünde tarama hizmeti veriliyor

3 Şubat 2024

Güncelleme: 3 Şubat 2024

A
A

Kanserle mücadelede erken teşhisin önemine dikkat çeken Dinçyürek, Erken Tanı Kanser Tarama Merkezi'nde üç farklı yaş grubuna, üç farklı kanser türünde tarama hizmeti verildiğini bildirdi.

ZgotmplZ Temsili

Sağlık Bakanı Dr. Hakan Dinçyürek, 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, kanserle mücadele ve erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Bakan Dinçyürek, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Erken Tanı Kanser Tarama Merkezi'nde yürütülen çalışmalara değindi.

Dinçyürek, merkezde 30-65 yaş arası kadınlara rahim ağzı kanseri taraması, 40-69 yaş arası kadınlara meme kanseri taraması ve 50-74 yaş arası kadın ve erkeklere kalın bağırsak taraması uygulandığını ifade etti.

Bakan Dinçyürek, Dünya Kanser Günü'nün, kanserle mücadelede farkındalığı artırmak ve toplumu bilinçlendirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, halkı düzenli sağlık taramalarına katılmaya ve sağlıklarını korumaya davet etti.

TÜTÜN, ALKOL, FAZLA KİLO, V.B...

Dinçyürek, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişen kanserlerin önemli bir kısmının tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu veya obez olma ve enfeksiyonlara maruziyet gibi çevresel etkenlerle ilişkilendirildiğini belirtti. Bu bağlamda, bu faktörlerin engellenmesiyle günümüzde kanserin yüzde 30-yüzde 50 oranında önlenebileceği bilgisini paylaştı.

Bakan Dinçyürek, özellikle önlenebilir kanser türlerine odaklanmanın, taramalarla ölümün engellenebileceği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine büyük katkı sağlayabileceği konusuna vurgu yaparak, korunma stratejileri açısından daha da önemli hale geldiğini belirtti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar