Türkçe eğitimde 40 yıllık başarı

29 Nisan 2024

Güncelleme: 30 Nisan 2024

A
A

İngiltere Türk Aile Birliği, Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu, kuruluşunun 40 yılını Londra’da görkemli bir balo ile kutladı.

ZgotmplZ
Servet Ve Levent Hassan, İmren ve Mehmet Tamer, Maviş ve Marcel Fuchs, Mihrişah Safa, Mustafa Köker

Mihrişah Safa - Londra

İngiltere’deki Türkçe eğitimin öncülerinden olan ve merhum Ali Rıza Değirmencioğlu tarafından kurulan Türk okulu, 40. Yıl balosu renkli görüntülerle gerçekleşti..

Londra’nın Wood Green bölgesindeki Grand Palace Banqueting Suite’de düzenlenen kutlama etkinliğine, KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin, Müsteşar Tahir Osman Tahir, Türkiye’nin Londra Eğitim Müşaviri Mevlüt Ceylan, Bexley Belediye Başkanı Ahmet Durmuş’u temsilen eşi Elmaz Durmuş, Merhum Değirmencioğlu’nun oğlu Esat Değirmencioğlu, Britanya Türk kadınları Derneği Başkanı Maviş Fuchs, TWPA Başkanı Dr. Seyyare Beyzade, Çanakkale Anma Platformu Başkanı Servet Hassan, ATMB Başkan Yardımcısı Levent Acı, Genel Sekreter Mustafa Köker, Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Nuriye Mertcan, Konsey Başkanı Kenan Nafi, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi Başkanı Niyazi Enver, İADD Başkanı Jale Özer, Limasollular Derneği Başkanı Arife Retvan, Onursal Başkan Nural Ezel, Politikacı Ayfer Orhan ve İngiltere Türk Dünyası Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu’nun da aralarında bulunduğu seçkin bir kitle hazır bulundu.

Selen Mehmet ile Av. Esma Kılıç’ın sunumunu üstlendiği program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu yöneticileri
BİRLEŞİK KRALLIKTA’Kİ MÜFREDAT PROGRAMLI İLK TÜRK OKULU

İngiltere Türk Aile Birliği Başkanı Sevtap Kemal, konuklara “hoşgeldiniz” diyerek başladığı konuşmasında, okulun 1983 yılında merhum eğitimci Ali Rıza Değirmencioğlu tarafından kurulduğunu, vefatı sonrası kurucusu olduğu için okula adının verildiğini hatırlattı.

Sevtap Kemal konuşmasında özetle şunları söyledi:

Ali Rıza Değirmencioğlu tarafından 1983 yılında kurulmuş ilk müfredat programlı, Türk Dili ve Kültürü Okuludur. Kendi ülkemizden uzakta yaşamak, farklı bir topluma uyum sağlamak, içinde kaybolmadan var olabilmek, fedakârlık ve azami gayret ister. İlk kurulduğu yıllarda 500’e yakın öğrenciye ulaşan okulumuzun amacı, bu ülkedeki Türk çocuklarına, gençlerine öz benliklerinin en önemli bir parçası olan, Türk dili ve kültürü eğitimini tek çatı altında verebilmektir. Okulumuz, Londra’da yaşayan çocuk sahibi Türk ailelilerinin dayanışma ve fedakârlıklarıyla çalışmalar gerçekleştirmektedir.”

Sevtap Kemal
ÇİMEN KESKİN: NİCE 40 YILLARA

Programa katılan KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Böylesine güzel ve anlamlı gecede sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Biliyorsunuz sizlerin bu toprakları gelip yerleşmenizin 100 yılı aşkın bir eveliyatı var. Bugün dördüncü nesilde olduğumuzu biliyorum. Gelip yerleşerek kendinize vatan yaptığınız bu topraklarda güzel bir başarılı şekilde uyum sağladığınızı görmek çok güzel. Tabii burada çok önemli bir konu var. Birleşik Krallık’ta uyum içerisinde yaşarken, dilimizi, kültürümüzü unutmamak, yeni nesillere, gençlere aktarmak ve anayurtla bağımızı korumuş olmak, bizim için gerçekten çok önemlidir, değerlidir ve çok kıymetlidir. Türk okullarımızın bu yönde yaptıkları katkı da gerçekten takdire şayandır ve çok kıymetlidir aynı şekilde. Dolayısla bu gece Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu Türk okullarının öncülerindendir. Tebrik ederim ve başarılarının devamını dilerim. Bu yolda velilerimize, öğretmenlerimize, eğitim gönüllülerimize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunarak, nice 40 yıllara diyerek başarılarınızın devamını diliyorum.”

KKTC Londra Temsilcisi, Büyükelçi Çimen Keskin
MEVLÜT CEYLAN: FEDAKARLIK ABİDELERİNE NİCE YILLAR

Türkiye’nin Londra Eğitim Müşaviri Mevlüt Ceylan  ise şöyle konuştu:

“Öncelikle önden giden Ali Rıza Değirmencioğlu, Kelami Dedezade ve diğer emeği geçenlere rahmet diliyorum. Türk Dili Kültürünü canlı tutmayı ve geleceğimizin varisi çocuklarımızın, nesillerimizin, gurbet illerde kayıp olmaması için birer fedakarlık abidesi tüm eğitimcilerimizi ve velilerimizi saygı ile selamlıyorum. Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun kırkıncı yılını canı gönülden kutluyorum. Sevtap Kemal hanımefendi ve gönüllülerden oluşan ekibine daha nice yıllara birlikte ermeyi temenni ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

(Soldan sağa) Mihrişah Safa, Servet Hassan, Sevtap Kemal, Maviş Fuchs, Özlem Bedeş, İmren Taner

Kutlama balosunda Türk Sanat Müziği sanatçısı Kerem Ergen ile Neslihan Çakır sahne alarak konuklara müzik ziyafeti sundu.

Okulun müzik öğretmenlerinden İbrahim Mani ile eski öğrencilerinden DJ Eren Kemal de yaptıkları müzik ile programa katkıda bulundular.

Kutlama programı, geliri okul giderleri için kullanılmak üzere piyango çekilişi ile son buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar