Tarihi "Lefke Su Kemeri" bakım çalışması ile yeni yüzüne kavuştu

21 Şubat 2024

Güncelleme: 21 Şubat 2024

A
A

Müdahale edilmesine karar verilen Lefke Su Kemeri'ne, Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından koruma çalışmaları yapıldı.

ZgotmplZ

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, Lefke Su Kemeri'nde yürüttüğü koruma çalışmasının tamamlandığı açıklandı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi Eş Başkanı Ali Tuncay’dan alınan bilgiye göre komitenin öncelikle müdahale edilmesini kararlaştırdığı ve çalışma yürüttüğü Lefke Su Kemeri’ndeki koruma projesi tamamlandı.

Tuncay, projenin finansmanının Avrupa Birliği tarafından sağlandığını ve uygulamasının ise Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

TARİHİ VENEDİK DÖNEMİ'NE UZANIYOR

Su kemerinin Venedik dönemine kadar tarihlendirildiğini söyleyen Tuncay, çalışma yapılan kemerin bölgenin su sisteminin hayati bir bileşeni ve Osmanlı dönemi tahıl üretiminin önemli bir unsuru olduğunu ifade etti.

DEĞİRMEN OLARAK DA HİZMET VERDİ

Su kemerinin sadece bir su kanalı olmadığını, aynı zamanda tarihi metinlerde de belgelendiği üzere bir değirmen olarak da hizmet verdiğini anlatan Tuncay, su kemerinin seçkin Gotik mimari tarzında işlenmiş sivri kemerinin yapıldığı dönemin ustalarının üslup tercihlerini ve yapım tekniklerini yansıttığını dile getirdi.

YAPILAN ÇALIŞMA

Koruma çalışmasıyla su kemerine yeni bir soluk getirildiğini ve gelecek nesiller için korunmasının sağlandığını kaydeden Tuncay, çalışmalar kapsamında bitki örtüsünün kaldırılması ve iyileştirilmesi, yıpranmış taşların titizlikle temizlenmesi ve aşırı derecede bozulmuş, eksik taşların değiştirilmesi çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Çalışmalar sırasında kemerin dikkatlice söküldüğünü ve yeniden inşa edildiğini anlatan Tuncay, kemerin restorasyon sürecinin her yönüyle, eserin zengin tarihine azami özen ve saygı gösterilerek gerçekleştirildiğini kaydetti.

Lefke Su Kemeri'nin çalışma öncesi hali

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar