Su kuşu sayımları düşük çıktı

2 Şubat 2024

A
A

Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği, kış ortası su kuşu sayımlarının düşük çıkmasının, yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya olan sulak alanlara acil önem verilmesi gerektiğine işaret etti.

ZgotmplZ

Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR), kış ortası su kuşu sayımlarının düşük çıktığına işaret ederek, yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya olan sulak alanlara acilen sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Dernek, sulak alanların korunması, yapılaşmanın durdurulması ve atık boşaltımına karşı acil önlemler alınması çağrısında bulundu. Sulak alanlarda tespit edilen düşük kuş sayıları, bölgedeki ciddi kuraklık ve artan insan baskısı ile bağlantılı olabilir. Dernek, yetkilileri sulak alanların korunması ve bu bölgelerdeki çevresel tehditlere karşı önlem almaya çağırdı.

Açıklamaya göre, 2024’te Mağusa Sulak Alanları 33 türden 2 bin 442 kuşla birinci, Haspolat Atık Arıtma bölgesindeki Haspolat Lagünleri ise 28 türden bin 262 kuşla ikinci sırada, 23 türden bin 821 kuşla Larnaka Tuz Gölü de üçüncü sırada yer aldı.

Açıklamada, “Maalesef bu yıl kuş sayıları oldukça düşük. Geçen sene Haspolat Lagünlerinde 5 bin’den fazla kuş vardı. Mağusa Sulak Alanlarında ise 65 tür kaydedilmişti. Kuşlar bize sahip çıkın sinyalleri verirken adamızdaki su durumu hakkında da bizleri bilgilendiriyor. Son 20 senede benzer şekilde düşük sayıların gözlendiği 3-4 yılın hepsi de ciddi kuraklık yaşanan senelerdi” denildi.

Bazı ülkelerin çölleşmeye karşı durabilmek için sulak alanlarına eskisinden daha çok önem vermeye başladığı kaydedilen açıklamada “Tüm yetkilileri sulak alanlarımızı korumaya, Mağusa Sulak Alanları ve Haspolat Lagünlerine sahip çıkmaya, bu bölgelerde her gün artan insan baskısını durdurmaya ve atık boşaltımı hakkında acil önlemler almaya çağırıyoruz” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar