Şölende siyasiler "turizm için çalışmaya devam" mesajı verdi

20 Nisan 2024

A
A

Girne Antik Liman'ın restorasyonu sonrasında hizmete açılması ile Turizm Şöleni düzenlendi. Kortej yürüyüşü ile başlayan şölende devlet ve hükümet yetkilileri yaptıkları konuşmalarda, turizm sektörünün önemine değindi.

ZgotmplZ

Turizm Haftası kapsamında Girne’de bugün, "Turizm Şöleni" düzenlendi.

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı organizasyonunda, Girne Belediyesi katkılarıyla Girne Antik Liman’da yer alan Turizm Şöleni, gece saatlerine kadar sürecek.

Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen şölenle ayrıca, Aralık 2022’de başlayan restorasyon ve renovasyon çalışmasıyla yeni bir görünüme kavuşan Girne Antik Liman’ın açılışı da gerçekleştirildi.

Turizm Şöleni, saat 11.00'de Girne Ramadan Cemil Meydanı ve Antik Liman arasında yer alan kortejle başladı.

Etkinlikte daha sonra Antik Liman girişinde kurulan sahnede, açılış konuşmaları yapıldı.

TATAR: KKTC TURİZMİNİN MARKA DEĞERİ ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada; ülke turizminin aşama aşama geliştiğini belirterek, turizmle ilgili paydaşların yaptığı çalışmalarla markalaşma yolunda ilerlendiğini söyledi.

Turizm sektörünün en fazla gelir getiren sektör olduğunun görüldüğünü dile getiren Tatar, hükümetlerin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin turizme destek çıkması ve izlediği politikalarla turizmin marka değerinin artırıldığını vurgulayarak, ülkede güven ortamının olmasının turizm yatırımlarını olumlu etkilediğini de sözlerine ekledi.

TÖRE: SÜREKLİLİK, ÜLKENİN DEĞERLERİNİN EN İYİ ŞEKİLDE TANITILMASIYLA MÜMKÜN

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC ve Girne kentinin, tarihi, doğası, kültürel zenginlikleriyle yılın 12 ayında turizm yapabilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, Girne Antik Liman’da restorasyon ve renovasyon projesini hayata geçiren Turizm Bakanlığını kutladı.

Töre, turizmde, turist memnuniyeti ve sürekliliğinin sağlanmasının, ülkenin, tarihi, kültürel, doğal ve geleneksel değerlerinin en iyi şekilde tanıtılmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

ÜSTEL: TURİST SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN TEŞVİKLENDİRME GÜNDEME GELEBİLİR

Başbakan Ünal Üstel, hükümet olarak, ülke ve turizminin sembolü olan Antik Liman restorasyon - renovasyon projesini hayata geçiren bakanlık ve paydaşlarını kutladı.

Üçüncü dünya ülkelerinden gelen turist sayısındaki düşüşle birlikte, öncelikle ulaşım konusundaki sıkıntıları aşmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Üstel, bu sayıyı yeniden arttırmak için gerekirse teşviklendirmeyi yeniden gündeme getireceklerini ifade etti.

Üstel, 3 ve 4 yıldızlı otellerde yaşanan doluluk sorunlarının giderilmesi, turizmin önünün açılması için hükümet, bakanlık, sektör temsilcilerinin iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlık olarak ülkenin sembolü olan Girne Antik Limanı’nı restorasyon- renovasyon projesi ile Turizm Şölenine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Ataoğlu, ülke için büyük önem taşıyan sektörü tüm paydaşlarla daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul da, bakanlığın Antik Liman, belediyenin ise Kordonboyu yenileme projelerinin, ülkenin içinden geçtiği umutsuz dönemde bile güzel şeyler yapılabileceğinin kanıtı olduğunu belirterek, yerel ve merkezi yönetimler arasında iş birliklerinin daha ciddi şekilde ele alınmasının, ülkede çok daha büyük değişiklikler yaratacağını söyledi.

Belediyeler yasasındaki değişiklikte katkısı olan herkese teşekkür eden Şenkul, yasadaki eksikliklerin giderilmesiyle, ortaya çıkan tüm bu eserlerin çok daha iyilerinin hayat bulacağına inanç belirtti.

TURİZM ŞÖLENİ ETKİNLİKLERİ

Girne Turizm Şöleni kapsamında, Antik Liman’da kurulan üç ayrı sahnede gün boyunca çeşitli konserler, modern dans, halk dansları, tiyatro gösterileri defileler; Antik Liman ve kale turları, karikatür çizimi, müzik dinletileri yer alıyor.

Turizm Şöleni kapsamında ücretsiz ikramlar yapılırken, kurulan stantlarda gün boyunca Kıbrıs Türk kültürüne ait yiyecek, içecek ve el sanatlarının satışı da yapılıyor.

Turizm Şöleni bu gece saat 21.30’da Fikri Karayel konseriyle son bulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


FOTO GALERİ

1 ZgotmplZ
2 ZgotmplZ
3 ZgotmplZ
4 ZgotmplZ
5 ZgotmplZ
6 ZgotmplZ
7 ZgotmplZ
8 ZgotmplZ
9 ZgotmplZ
10 ZgotmplZ
11 ZgotmplZ
12 ZgotmplZ

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar