Rüstem Tatar, ölümünün 3'üncü yılında anıldı

24 Nisan 2024

A
A

Ülkede, TMT saflarında ve bakanlık da dahil birçok görevde bulunan Rüstem Z. Tatar, ölümünün üçüncü yıldönümünde kabri başında anıldı.

ZgotmplZ

Türk Mukavemet Teşkilatı’nda ve Kıbrıs Türk halkının ulusal mücadelesinde büyük hizmetleri olan, uzun yıllar bakanlık başta olmak üzere birçok görevde bulunan Rüstem Z. Tatar, ölümünün üçüncü yıldönümünde kabri başında anıldı.

Anma törenine, Rüstem Tatar’ın oğlu Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanı sıra, ailesi ve sevenleri katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Tatar ve eski başbakanlardan Hakkı Atun birer konuşma yaptı. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, babasının başarılı ve mücadeleci bir insan olduğunu, İngiliz sömürge yönetimi döneminde tahsil yaptığı lisenin müdürünün kendisi için övgü dolu bir yazı yazdığını ve bugün o yazıyı arşivden çıkararak basınla paylaştığını belirtti.

Kıbrıslı Türkler arasında Adada yetkili hesap uzmanı olarak görev yapan ilk kişi olan babasının, iyi bir maliyeci, iyi bir aile babası ve iyi bir insan olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, babasının 1955 yılından itibaren adaya büyük hizmetler verdiğini, teknik ekonomist ve maliyeci olarak merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve merhum lider Dr. Fazıl Küçük’ün yanında yer aldığını dolayısıyla Kıbrıs meselesini özünden bilen saygın bir kişi olduğunu belirtti.

Eski başbakanlardan Hakkı Atun da konuşmasında, Rüstem Tatar’ın çeşitli mevki ve kademelerde topluma hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi.

Tören dua okunması ve Cumhurbaşkanı Tatar’ın kabre çiçek sunmasının ardından sona erdi.

RÜSTEM TATAR KİMDİR?

Rüstem Tatar, 23 Ekim 1930'da Baf'ın Yakacık köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini 1941 yılında tamamlayan Rüstem Tatar, 1947'de Kıbrıs Türk İslam Erkek Lisesi’nin kolej şubesinden birincilikle mezun oldu. 1948'de London Matrucilation sınavının 8 aşamasını da birincilikle geçen Rüstem Tatar, 1951'de Nottingham Üniversitesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden birincilikle mezun oldu.

Rüstem Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin oluşumunu sağlayan müzakerelerde Kıbrıs Türk heyetinde danışman olarak yer alırken, 1960'ta Türk ve Rum halkının eşit ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Sayıştay Başkanı oldu.

Rüstem Tatar, 1967-1975 döneminde Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Yönetimi ve Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi'nde Maliye ve Bütçe İşleri Bakanı, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın atamasıyla da 1984-2005 yıllarında BM gözetiminde görev yapan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıs Türk Temsilcisi olarak görev yaptı.

KKTC Chartered, Certified ve Yeminli Mali Müşavirler Derneği başkanlığını da yapan Rüstem Tatar, 2005 yılından sonra devlete pek çok konuda danışmanlık yaptı. Rüstem Tatar, 24 Nisan 2021'de vefat etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar