Meclis'te söz çocukların: Genel Kurul “Çocuk Hakları” temasıyla toplandı

9 Mayıs 2024

Güncelleme: 9 Mayıs 2024

A
A

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul’unda, ilkokul öğrencilerinin katıldığı, “Çocuk Hakları” ana temasıyla temsili oturum yapıldı. Çocuklar, "kolej sınavlarına hazırlık için dershane ücreti yardımı yapılması” önerisini oy birliği ile kabul etti.

ZgotmplZ

Haspolat İlkokulu 5’inci sınıf öğrencileri, Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret etti.

Genel Kurul’da, “Çocuk Hakları” ana temasıyla öğrencilerin katıldığı temsili oturum yapıldı.

Meclis Başkanı koltuğuna Ela Kutluhan’ın oturduğu temsili oturumda, Medine Haydarova programın sunumunu yaptı. Mina Amine Doğan, Genel Kurul’a hitap ederken, Zeynep Güneş “Çocuk Hakları” adlı şiiri okudu.

Aras Comart ve Ekrem Çeker ise, “her sene ilkokul 5’inci sınıf öğrencilerine, kolej sınavlarına hazırlık için dershane ücreti yardımı yapılması” önerisini Genel Kurul’a sundu. Yasa önerisi oy birliğiyle kabul edildi. Ardından temsili oturum kapatıldı ve hediye takdimi yapıldı.

Meclis Başkanı Töre öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Bugün koltuk sizlere emanet edildi” diyerek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü hatırlattı.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hepimizin milli devletidir” vurgusu yapan Töre, devlete sahip çıkmanın herkesin görevi olduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin çok başarılı olacağına inanç belirten Zorlu Töre, “Ne olursak olalım, nerede olursak olalım devletimize sahip çıkacağız ve İstiklal Marşı’nı okumaya devam edeceğiz” dedi.

Okul öğrencilerinden Mina Amine Doğan, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün yaklaşması nedeniyle çocuk hakları konusunda Genel Kurul’a hitap etti.

Çocuk haklarının, tüm çocukların sahip olduğu temel hak ve özgürlükler olduğunu ifade eden Doğan, bu hakların, çocukların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlamak için var olduğunu kaydetti.

Çocuk haklarının, sadece çocukların değil tüm toplumun sorumluluğu olduğunu vurgulayan Doğan, “Çocukların haklarını korumak için hepimizin üzerine düşeni yapmamız gerekir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar