KTTB "dışlanıyoruz" diyerek direniyor, reçete krizi tırmanıyor

22 Şubat 2024

Güncelleme: 22 Şubat 2024

A
A

Reçete soruşturmasının devam etmesi nedeniyle KTTB halkın ilaca erişemediğini belirterek, hekimlerin imzalaması istenen sözleşmenin hukuka aykırı olduğu görüşünü yineledi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), reçete soruşturması başlatılmasından bu yana ilaca erişimle ilgili sorun yaşandığını kaydederek, bunun çözülmesi için bir an önce gerekli sistem değişikliğinin yapılmasını talep etti.

Tabipler Birliği, daha önce de ilaca erişim için uygulamaya sokulan yeni sistemi eleştirerek, sözleşmenin güvenli olmadığı gerekçesiyle hekimleri imzalamamaya davet etmiş ve ayrıca, KTTB'nin imzası olmayan protokol ve sözleşmeleri tanımadığını açıklamıştı.

"İLACA ERİŞİMDE ALTI AYDIR SORUN YAŞANIYOR"

KTTB’den yapılan yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’na, “Reçete sisteminde akılcı değişim için 6 aydır ne bekliyorsun?” sorusu yöneltildi, “6 aya yakın süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın şikâyeti ile başlayan reçete soruşturması halen devam etmektedir. O tarihten beri sigortalılar, emekçiler ilaca erişimde ciddi sorunlar yaşamaktadır, halk mağdurdur!” denildi.

"SÖZLEŞME SÜRECİNDE KTTB DIŞLANDI"

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat'ın, kendilerinden "hekimlere yeniden sigorta reçetelerinin yazılabilmesi için yeni sözleşmeleri imzalama çağrısında bulunmalarının istendiğini belirten KTTB, bu sözleşmenin Kıbrıslı Türk hekimlerin tek yasal temsilcisi olan, kamusal nitelikli meslek örgütü Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ni dışlayarak hazırlandığını vurguladı.

Bakan Gardiyanoğlu’ndan 5 Şubat’ta resmi olarak talep ettikleri yeni sözleşmenin de kendilerine iletilmediği dile getirilen açıklama şöyle sürdü:

“Bilindiği gibi, 26 Ekim 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun da hazır bulunduğu toplantıda reçete sisteminin güvenli olmadığını, biz hekimlerin yine benzer soruşturmalarla karşılaşmamamız için yeni sistemde yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini ve sistem üzerine çalışılması gerektiğini belirttik. Daha sonra KTTB ile ilgili daire veya bakanlık herhangi bir görüşme talebinde bulunmamıştır. Bizlerle iletişime geçilmeden hazırlanan ve bizim resmi olmayan yollarla elde ettiğimiz sözleşmede, belirttiğimiz çekincelerimizle ilgili gerekli, gerçekçi ve yeterli düzenleme yoktur."

SÖZLEŞMENİN HEKİMLERE SORUN YARATACAĞI KONUSU

Sözleşmenin birçok maddesinde hekimlerin sürekli tehdit edildiği, ancak ilgili dairenin, daire yöneticilerinin yükümlülükleri, sorumlulukları ile ilgili herhangi bir söylemin bulunmadığı belirtilen açıklamada, süründürülen mevcut soruşturmada da daire içi herhangi bir soruşturma, araştırmanın olmadığı belirtildi.

Açıklamada, oluşturulan danışma ve etik kurulunun yetki ve yetkinliğinin tartışmalı olduğu ve yasal zemininin olmadığı, bu kurulun da sadece bakanlık oyları ile istenen kararların alınabileceği bir yapıda olduğu için gerçekten işlevsel olmadığı vurgulandı.

"KTTB'NİN TARAF OLMAMASI YASA DIŞI"

"Sözleşmede, dairenin sözleşme metnini tek taraflı bildirmeden değiştirme ve iptal hakkı varken, hekimlerin sözleşmeyi tek taraflı iptal etme hakkı mevcut değildir." denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ayrıca bizlere ulaşan sözleşme eğer doğru ise, hastalarımızın, sigortalı emekçinin ilaca erişiminde birçok kısıtlama mevcuttur ki bu, hem Sosyal Sigortalar Yasası’nın 43. maddesinin c bendine, hem de hasta haklarına aykırıdır. Biz hekimler için bu kısıtlama kabul edilebilir değildir.

Kıbrıs’ın kuzeyinde hekimlerin tek üye olmak zorunda olduğu meslek örgütü Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’dir. Hekimlerin kayıtları KTTB’de tutulmaktadır. Sözleşmede KTTB’nin taraf olarak bulunmaması yasa dışıdır ve kabul edilebilir bir durum değildir.”

Sözleşmede daha birçok sorun ve yoruma açık madde bulunduğu da ifade edilen açıklamada, ilaca erişimde yaşanan sorunun KTTB’yi çok rahatsız ettiği de vurgulandı ve “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı, Sosyal Sigortalar Dairesi’ni görevi olan hastaların, emekçilerin, sigortalıların ilaca erişim hakkına bir an önce kavuşması için mantıklı ve yasal adımlar atmaya davet ederiz.” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar