KTTB: Çocuklar; güvende, sağlık ve sevgiyle büyümeyi hak ediyor

1 Haziran 2024

A
A

KTTB, Dünya Çocuk Günü mesajında, çocukluk çağı anneliği sorununa dikkat çekerek, tüm çocukların barışı; güvenli yaşamayı; sağlıklı büyümeyi; etkin, yeterli, kaliteli bir eğitimi; sağlık imkanlarına erişimi ve sevgiyle büyümeyi hak ettiği vurgulandı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) KKTC’de 2022 yılında, 18 yaş altı 34 çocuğun doğum yaptığına dikkat çekti ve ülkede görmezden gelinen bir "adölesan (çocukluktan erişkinliğe geçiş süreci) anneler" sorunu olduğunu vurguladı.

Bunun, “gelecek fırsatı kaybı, maddi zorluklar ve sağlık risklerine” neden olacağını, anne ve çocukların yaşamlarını olumsuz etkileyeceğini ifade eden KTTB, “Ülkemizdeki adölesan anneliğinin önüne, ancak eğitim ve çocuklara haklarını öğreterek geçebiliriz.” denildi.

KTTB Genel Sekreteri ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajda dünyadaki tüm çocukların barışı; güvenli yaşamayı; sağlıklı büyümeyi; etkin, yeterli, kaliteli bir eğitimi; sağlık imkanlarına erişimi ve sevgiyle büyümeyi hak ettiği vurgulanarak, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün çocukların haklarını savunmak ve onlar için daha iyi bir geleceğe ulaşabilmek için önemli bir gün olduğu kaydedildi.

“Her çocuğun oyun oynayabileceği, eğitim alabileceği, etkin sağlık hizmetlerine ulaşabileceği ve ailesiyle birlikte huzur, barış içinde yaşayabileceği güvenli, mutlu bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için bireyler, toplumlar ve devletler olarak birlikte hareket etmeliyiz.” denilen açıklamada, kamusal eğitim ve sağlığın güçlendirilmesi istenerek, sağlık ve eğitim için nüfusa uygun, gerçekçi planlama yapılması, personel ve alt yapı eksikliklerinin ivedilikle giderilmesi gerektiği kaydedildi. 

Çocukların geleceğin en değerli hazineleri olduğu vurgulanan açıklamada, “Çocuklarımıza damları yıkılmayan okullar, eşit, modern eğitim, sağlık ve sosyal olanaklar sağlamak ‘yöneticilerimizin’ ve bizlerin sorumluluğu, görevidir. Maalesef KKTC’de her çocuğun eşit eğitim, sağlık, güvenlik ve diğer sosyal, ekonomik olanaklara erişimi yoktur. Artan toplumsal eşitsizlik, çocukları daha da derinden etkilemektedir. Herkesi etkileyen ekonomik krizden, özellikle dar gelirli aileler çok daha ağır ve derinden etkilenmiştir. Artan temel gıda fiyatları, ailelerin çocuklarının eğitim giderlerinden kesintiye gitmesine ve çocuklarının dengeli beslenme ihtiyaçlarını karşılayamama noktasına getirmiştir. Bu durumun çocukların geleceğini olumsuz etkileyeceği açıktır.” ifadelerine yer verildi.

Filistin’de, Gazze’de, Ukrayna’da yaşanan savaş ve ölümlerin sonucunda en fazla ezilenin ve yara alan çocuklar olduğu vurgulanan açıklamada, Gazze’de Refah’da dünyanın gözü önünde yaşanan katliamda en büyük, en derin ve en kalıcı acıyı çocukların yaşadığı da belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar