Konsey, 40'ıncı yılını kutladı

20 Kasım 2023

Güncelleme: 20 Kasım 2023

A
A

İngiltere KIbrıs Türk Dernekleri Konseyi, 40'ıncı kuruluşunu düzenlenen bir yemekli balo ile kutladı.

ZgotmplZ Fotoğraflar / TAK

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Konsey’in kuruluş yıl dönümü balosuna katılarak, eski başkan ve yöneticileri kutladı. T.C Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, KKTC Londra temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin’in de katıldığı baloda büyük sevgiyle karşılanan Cumhurbaşkanı, Konseyin 40’ıncı yılını kutladı. “İster vatanımız KKTC’de, ister İngiltere’de olalım, Türk dünyasının kopmaz, ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleriyiz. Kalplerinizin bizimle olduğunu biliyorum.” dedi. Tatar, yurt dışındaki vatandaşlarının oy kullanması için de elinden geleni yapacağını vurguladı

Gecede, eski başkanlara ve başarılı tüm kurumlara ödül ve plaket verildi.

Mihrişah Safa - Londra

İngiltere’de kurulu İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin 40’ıncı yılı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı baloyla kutlandı.

Kuzey Londra’daki Grand Palace salonunda düzenlenen yüzlerce konuğun katıldığı kutlamaya, T.C Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, KKTC Konsolosu Tahir Osman Tahir, diplomatlar Esra Emin, Namık Cafer, Bexley Belediye Başkanı Ahmet Durmuş ile sivil toplum kurumu temsilcileri, iş adamları, siyasetçilerden oluşa 200’den fazla konuk katıldı.

Kutlama etkinliği, KKTC’nin kuruluşunda büyük emekleri geçen Dr. Fazıl Küçük, kurucu cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. 

Konsey Başkanı Kenan Nafi, açış konuşmasında 40 yıl önce İngiltere’ye atanan ilk resmi Kıbrıs Türk Federe Devleti Londra Temsilcisi Faik Müftüzade önderliğinde kurulan çatı örgütü Konsey’in, 40’ıncı yılını  kutlamanın gurur ve onurunu yaşadıklarını belirterek, “Aynı zamanda Cumhuriyetimizin de kuruluşunun 40’ıncı yılını yaşıyoruz. Britanya’da yaşayan Kıbrıslı Türkler olarak görevimizi yerine getirmeye ve adımızı duyurmaya devam edeceğiz. Vatanımızın kuruluşu ve bağımsızlığı için mücadele veren kurucu  Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı ve bu mücadelede şehit düşen aziz kahramanlarımızı rahmetler, gazilerimizi şükranla yad ederiz.“ dedi. 

Konsey Başkanı Kenan Nafi ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliği yaptığı gecede ayrıca KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin ve T.C Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş da konuşarak, 40’ıncı yılını kutlayan Konsey’in kuruluşundan beri yürüttüğü çalışmalarla Birleşik Krallık'taki Kıbrıslı Türklerin sesi olduğunu, düzenlediği etkinliklerle Türk kültürünü, değerlerini ve birliğimizi gelecek nesillere taşıma konusunda önemli görevler üstlendiğini söylediler. 

Alkışlarla mikrofona gelen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konsey’in kurucularından ve ilk başkanı Dr. Özkan Hıfsı’dan başlayarak, tüm başkan ve yöneticilere teşekkür etti.

“Temel kuruluş nedeni ve ilkeleri doğrultusunda kendi vatanlarından binlerce mil uzakta Garantör İngiltere’de ve dünyanın merkezlerinden biri olan Londra’da hayat sürdüren Kıbrıs Türk Halkının kendi kimliğini, kültürünü koruması, ayrıca birliğini ve beraberliğini muhafaza edebilmek için kurulmuştur. Kıbrıs Türk halkının 50 yıldır bir çok kez denenerek başarısız olan ve artık tüketilen federasyon zeminindeki müzakerelerle daha fazla kaybedecek zamanı kalmamıştır. Konsey’in 40’ıncı yılını kutluyor, başarılarınızın devamını temenni ediyorum.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin seçimlerde oy kullanmasını desteklediğini ve bu konuda çalıştığını belirterek, elinden geleni yapacağını vurguladı. 

Kutlama töreninde, Konsey’e bugüne kadar başkanlık yapan kişilere ödülleri verildi. Geceye katılan ilk başkan Dr. Özkan Hıfzı, sırasıyla Dr. Tahsin Bilginer, Zeka Alsancak MBE, merhum Fikret Derviş adına oğlu, Ahmet Nazım, Akmen Sıtkı, Aysın Yılmaz (merhum) adına Çetin Ramadan ve Leyla Kemal, Ali Ratip Doğruer, (Semseddin Daniş-gelemedi), Fikret Derviş (merhum)  adına oğlu, Çetin Ramadan, Leyla Kemal, Ertuğrul Mehmet, Ayşe Osman, Fikri Zihni alkışlar arasında plaketlerini aldılar. 

Daha sonra Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu, Britanya KIbrıslı Türkler Derneği, Cezire Derneği, Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu, Ambargolar, Ergazililer, CTCA, Hornsey Atatürk Türk Okulu, İngiltere Türk Kadınları Yardım Derneği, İngiltere Türk Muhasebe ve Mali Müşavirleri Derneği, Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Kuzey Londra Türk İslam Vakfı, Lefkaralılar Derneği, Limasollular Derneği, Rauf Raif Denktaş Türk Okulu, Southgate Atatürk Türk  Okulu, UK Islamic Trust, Vatan Kültürel ve Türk Müziği Korosu başkan veya temsilcileri alkışlar arasında plaketlerini aldılar. 

Özgür Tandoğan Canyurt’un solistliğinde orkestranın yaptığı müzik ile neşelenen gecede, Dr. Fazıl Küçük Okulu folklor ekibinin yaptığı danslar da ilgiyle izlendi.

Gecede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuklarla konuşarak, bol bol fotoğraf çektirdi. Tatar, salı günü adaya dönüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar