Kıbrıs'ta yeni trend Standup Paddleboard... Siz de bu renkli dünyaya katılabilirsiniz

21 Haziran 2024

A
A

Son dönemin gözde deniz sporlarından olan Standup Paddleboard (SUP) ve Supyoga, KKTC'de de kısa sürede ilgi odağı oldu. Escape Beach Club'ta SUP sporu dersleri veren eğitmen Arzu Karakoç, yeni trend hakkında bilgiler verdi.

ZgotmplZ

Bir board ve kürek eşliğinde deniz ve göl gibi durgun sularda ayakta kürek çekmek olarak bilinen Standup Paddleboard (SUP) ve Supyoga, yeni arayışta olanlar için ideal bir spor olarak öne çıkıyor.

Sahilleri bu spor için oldukça uygun olan KKTC'de de,  kısa sürede ilgi odağı olan SUP ve Supyoga, bireysel ve grup halinde gerçekleştirilebiliyor.

Son dönemin gözde deniz sporu, Girne'deki Çıkarma Plajı'nda yer alan Escape Beach Club'ta gün doğumu ve gün batımında uzman eğitmenler eşliğinde yapılabiliyor.

SUP sporu dersleri veren eğitmenler Arzu Karakoç ve Aykut Korkmaz, yeni trend hakkında MYK Haber'e bilgiler verdi.

Plaj işletmecisi Altınbaş Holding KKTC Koordinatörü Coşkun Öztürker de, kurum olarak yeniliklere her zaman açık oldukları mesajını verdi.

"SİZ DE AKDENİZ'İN MAVİLİKLERİNDE SÜZÜLEBİLİRSİNİZ"

Supyoga eğitmeni Arzu Karakoç, isteyen herkesin SUP sporunu yapabileceğini, yüzme biliyor olmanın yeterli olduğunu kaydetti. Karakoç, şunları kaydetti:

"Sup sporunu yapmak için çok uygun bir yerde yaşıyoruz. Ben 7 yıl önce ilk başladığımda tek başına kürek çekiyordum. Görenler de sormaya başlayınca yetkinlik belgemi aldım ve bu derslere başladım. Bir çok kişiye de 'paddleboard'u sevdirdik. Hatta sonrasında öğrenciler kendi paddleboard'larını edindi. Artık toplanıp birlikte kürek çekiyoruz, çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Merak eden ve deneyimlemek isteyen herkes bize Instagram hesabımızdan (@supyogacyprus  - Arzu Karakoç) ulaşıp rezervasyon yaptırabilir. Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra adanın en güzel plajı Escape Beach Club'ta buluşup, gün doğumu ve gün batımı teknik derslerine katılabilir, siz de bir kuğu gibi Akdeniz'in maviliklerinde süzülebilirsiniz. Herkesi davet ediyoruz.”

Supyoga eğitmeni Arzu Karakoç
"MAT YERİNE BOARDDA YOGA"

Eğitmen Aykut Korkmaz da Supyoga hakkında şu bilgileri verdi:

"Supyoga normal yogadan farklı olarak mat yerine 'board'da yapılan bir yoga çeşididir. Kişilerin Supyoga yapabilmesi için öncelikle paddleboarda hakimiyet kazanmak adına teknik eğitime gelmeleri gerekmektedir. Denizde doğayı suyu hissederek gün doğumunda supyoga yapmak mutlaka deneyimlenmesi gereken bir şeydir. Su elementini hissedip suyun şifasından, dalgaların sesinden huzur buluyoruz.” 

"İNANILMAZ DERECE POZİTİF OLUYORSUNUZ"

Supyoga öğrencilerinden Melis Demirali de deneyimlerini paylaştı. Demirali,  “İlk dersten teknik olarak çok verim aldım ve hemen ayakta kürek çekmeye başladım. Sonrasında da artık kendi paddleboardumu edindim. Her fırsat bulduğumuzda sık sık birlikte küreklemeye çalışıyoruz. Herkesin denemesi gereken bir spor. Vücudumuz çok aktif kalıyor ve güne zinde başlıyoruz. İnanılmaz derece pozitif oluyorsunuz. Kesinlikle herkes denemeli.” dedi.

"YENİLİKLERE HER ZAMAN AÇIĞIZ"

Altınbaş Holding KKTC Koordinatörü Coşkun Öztürker ise konuyla ilgili olarak, “Yavuz Çıkarma Plajı'nda bulunan Escape Beach Club, Girne'nin merkezinde, denize ulaşılabilir en güzel noktasında. Biz bu plajı daha güzel hale getirmek için her yıl daha da geliştirmeye, yenilikler yapmaya ve bakımını artırmaya çalışıyoruz. Bütün Kıbrıslıları ve Türkiye'den yada yurt dışından gelen misafirleri bekliyoruz.” dedi.

Öztürker çevre ve temizlik konusundaki hassasiyetlerini de dile getirerek şunları kaydetti:

“Biz plajı temiz tutmak ve halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için her türlü planmayı, projelendirmeyi ve mücadeleyi veriyoruz. İnsanların bu beldelere gelirken temizliği de güzelliği de bozmadan tatilini yapmayı, vakit geçirmeyi bilmesi lazım. Ben bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Denizler hepimizin. Gelen herkesin daha temiz koşullarda, içine sinen bir şekilde yaşayabilmesi ve eğlenebilmesi için biz çalışıyoruz. Lütfen halkımız da, misafirlerimiz de, turistlerimiz de duyarlı olursa biz de çok güzel ortamlar yaratmak için çalışacağız. Belediyelerle de ortak bir çalışma yapmak istiyoruz. Çevre duyarlılığı ve denizlerin temizliği konusunda farkındalık yaratmak için bir ödüllü proje yarışması yapmayı planlıyoruz. Bu dünyayı, çevremizi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, güzel plajlarımızı korumak hepimizin görevidir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar