Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay'a ithaf edilen kitaplar tanıtıldı

2 Mayıs 2024

Güncelleme: 2 Mayıs 2024

A
A

KKTC Londra Temsilciliği, Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay'a ithafen Semra Eren-Nijhar'ın kaleme aldığı iki kitap için tanıtım etkinliği düzenledi.

ZgotmplZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Londra Temsilciliği tarafından, 30 Nisan 2024 Salı akşamı düzenlenen etkinlik ile Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay'a ithafen Semra Eren-Nijhar tarafından kaleme alınan "Uzay’ın Şairi Osman Türkay" ve "Millennium Poet Osman Türkay" isimli kitapların tanıtımı yapıldı.

KKTC Londra Temsilciliğinde gerçekleşen etkinliğin başlangıcında bir konuşma yapan KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, Uluslararası Şairler Akademisi tarafından “Milenyum Şairi” seçilen, iki kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ve daha pek çok ödüle mazhar olan Osman Türkay gibi kıymetli bir şairin bıraktığı zengin edebi mirasın anlaşılması, anlatılması ve nesiller boyu yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı.

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin etkinlikte konuşma yaptı

İki dilde ayrı kitaplar olarak yayınlanan ve derin bir araştırmaya dayanan “Uzay’ın Şairi Osman Türkay" ve "Millennium Poet Osman Türkay" isimli kitapların, Osman Türkay’ın ve edebiyatının, gerek ülkemizde gerekse uluslararası alanda daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlayacağına inandığını belirten Keskin, Osman Türkay’ın layıkıyla anlatılabilmesi için kaleme aldığı eserlerden dolayı Semra Eren-Nijhar'a teşekkür etti.

Semra Eren-Nijhar konuşmasında, Osman Türkay’la ilgili araştırmalarının 23 yıldır sürdüğünü, Osman Türkay’ın, dünyaca tanınan bir şair olduğunu, eserlerinin pek çok dile çevrildiğini, Almanya’nın Goethe’si ne ise, İngilizler için Shakespeare ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye’nin Nazım Hikmet’i, Can Yücel’i Orhan Veli’si ne ise, Osman Türkay’ın da KKTC ve Türkiye için aynı anlamı ifade ettiğini belirtti. 

Semra Eren-Nijhar, ayrıca Osman Türkay’ın daha iyi tanıtılması ve anlatılması için Londra’da Osman Türkay Enstitüsü açılmasının yararlı olacağını belirtti. 

Etkinlikte ayrıca Süleyman Cıncık, Osman Türkay’a dair anılarını paylaşırken, Nijhar tarafından hazırlanan ve Osman Türkay’ın hayatının anlatıldığı bir belgesel gösterildi. 

Etkinlikte Osman Türkay’ın hayatının anlatıldığı bir belgesel gösterildi

The Royal Holloway, University of London müzik bölümü yüksek lisans öğrencisi olan genç ve başarılı Kıbrıslı Türk keman sanatçısı Dudu Pektunç da Kıbrıs ezgilerinden ve klasik parçalardan oluşan repertuvarıyla etkinliğe renk kattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar