Kıbrıs Türkü, "Sister Firdevs"ini kaybetti

22 Şubat 2024

Güncelleme: 22 Şubat 2024

A
A

Kıbrıs Türk halkının zor zamanlarında özveriyle görev yapan ve Sister Firdevs olarak da bilinen emekli başhemşire Firdevs İslamoğlu 92 yaşında yaşamını yitirdi.

ZgotmplZ

Binlerce kişinin hayatına dokunan, Kıbrıs Türk halkının en zor yıllarında en zor görevlerde özveriyle çalışan “Sister Firdevs” olarak da bilinen emekli başhemşire Firdevs İslamoğlu, bu sabah hayatını kaybetti

Lefkoşa'daki evinde 92 yaşında yaşama gözlerini yuman Firdevs İslamoğlu, yarın öğle namazının ardından Lefkoşa’da toprağa verilecek.

TAK muhabirinin İslamoğlu'nun eşi emekli öğretmen, araştırmacı yazar Mahmut İslamoğlu’ndan aldığı bilgiye göre, bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Firdevs hemşire, sabaha doğru hayatını kaybetti.

Firdevs İslamoğlu, Lefkoşa’da surlar içindeki hastanenin de Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin de kuruluşunda ve faaliyete geçmesinde etkin rol almıştı.

7 Nisan 1932’de Vadili'de doğan Firdevs İslamoğlu, 6 Mart 2022’de TAK’ta yayımlanan röportajında “İlkokuldan sonra Viktorya Kız Lisesi’nde okudum. Mezun olduktan sonra okul müdiresi Mrs. Stone beni hemşire olmam için teşvik etti. Çünkü ben okulda kimin karnı ağrısa, kimin sancısı olsa çay yapar, sıcak su lastiği doldurur verirdim. Mrs. Stone fark etti ve bana ‘Sen çok iyi hemşire olursun’ derdi.” demişti.

Liseyi Lefkoşa’da Viktorya Kız Lisesi’nde yatılı okuyan Mrs. Stone’un rehberliği ile yolunu çizen İslamoğlu, İngiliz Elçiliği Bursu ile İngiltere’de Queen Mary’s Hastanesi’nde aldığı hemşire ve ebelik eğitimi ile adanın ilk eğitimli hemşirelerinden biri; Dünya Sağlık Örgütü bursu ile Avustralya’da Sydney Üniversitesi’nde aldığı ebelik eğitmenliği eğitimi ile ise adanın ilk Kıbrıslı Türk hemşire eğitmeni olmuştu.

42 yıllık meslek hayatında binlerce kişinin hayatına dokunan ve yüzlerce hemşire yetiştiren Firdevs İslamoğlu, mesleği süresince, Cikko Manastırı’nda tutulan yüzlerce Kıbrıslı Türk esir ile İngiliz Ağrotur Üsleri’ne kaçırılan Baf Sancaktarı’nın geri alınması ve esir düşen Yunan subayının eşi ile bebeğinin bakım ve güvenliğinin sağlanması gibi tehlikeli görevler de üstlendiğini anlatmıştı.

Röportajında “Hemşirelik, karşılıklı insan ilişkilerine dayalı bir meslektir” vurgusu yapan Firdevs İslamoğlu’nun hayatı, Kadın Öyküleri Derneği’nin (KÖDER) belgesellerinden birine de konu olmuştu.

Öte yandan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası (KTHES) ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği (KTHEB) de, Firdevs İslamoğlu’nun vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

Sendika Başkanı İbrahim Özgöçmen ve Birlik Başkanı Ali Özgöçmen imzasıyla yapılan ortak açıklamada, “Kıbrıs Türk Hemşirelik ve Ebelik tarihinde aldığı eğitim ve mesleki başarılarıyla önemli bir yere ve değere sahip olan başhemşirelik, Sağlık Bakanlığı şube amirliği ve müdürlük yapan meslektaşımız, kıymetli büyüğümüz Sayın Firdevs İslamoğlu’nun kaybını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Kendisine yaradandan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm camiamıza başsağlığı dileriz” denildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


FOTO GALERİ

1 ZgotmplZ
2 ZgotmplZ
3 ZgotmplZ
4 ZgotmplZ

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar