İsrai'in Eurovision'a katılımı protesto edildi... İsrail yarışmada finale kaldı

10 Mayıs 2024

A
A

Eurovision Şarkı Yarışması'na dahil edilmesine itiraz edilen İsrail, yarışmada finale kaldı. Yarı final öncesinde Malmö şehrinde İsrail'in yarışmaya katılımı protesto edildi.

ZgotmplZ

Eurovision Şarkı Yarışması'nın yarı finallerinde İsrail ve 9 ülkede daha finale adını yazdırdı.

İsveç'in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision'un yarı final öncesinde, binlerce Filistin yanlısı gösterici İsrail'in yarışmaya katılımını protesto etti.

Finale, İsrail ile birlikte Letonya, Avusturya, Hollanda, Norveç, Estonya, Ermenistan, İsviçre, Gürcistan ve Yunanistan da kaldı.

İsrailli Eden Golan adlı sanatçı, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına atıfta bulunduğu düşünülen, ülkenin orijinal şarkısı “October Rain”in yeniden yazılmış bir versiyonu olan "Hurricane" adlı şarkıyı söyledi.

Şarkıya başladığı sırada, Golan'ı destekleyenlerle birlikte yuhalayanlar da olduğu bildiriliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yarı final öncesi mesajında Golan'a destek mesajı yayımladı ve Yahudi karşıtı olarak tanımladığı protestolara karşı durarak "kazandığını" savundu.

Eden Golan yarı final sonrası yaptığı açıklamada, "İsrail'i temsil etmekten onur duyduğunu" söyledi.

SERTAB ERENER SAHNEYE ÇIKTI

Yarı finalde 2003 yılında Riga'da yapılan yarışmada birinci olan Sertab Erener de sahneye çıktı.

Erener, 1999 birincisi Charlotte Perelli ve 2005 birincisi Helena Paparizou ile birlikte sahne aldı.

Türkiye en son 2012 yılında Can Bonomo ile katılmıştı.

İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Malmö Büyük Meydan'da (Stor Torget) toplanan protestocular, Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'in boykot edilmesini istedi.

Göstericiler, "Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun", "Sonsuza kadar Filistin" yazılı pankartların yanı sıra Gazze'de öldürülen çocukları temsil eden maketler taşıdı.

"Filistin'e özgürlük", "Soykırımcı İsrail", "İsrail'e boykot" sloganları atan göstericiler, Möllevangstorget Meydanı'na kadar yürüdü.

Eylemciler, 11 Mayıs'ta da büyük bir gösteri daha yapılacağını duyurdu.

Protestoya katılanlar arasında yer alan iklim aktivisti Greta Thunberg BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonuna karşı ses yükseltmenin ve harekete geçmenin "ahlaki bir yükümlülük" olduğunu söyledi.

Thunberg, “Eurovision yarışmasının yapıldığı sırada Malmö sokaklarını dolduran on binlerce insan bunun devam etmesini kabul etmeyeceğimizi söylüyorsa, bu çok güçlü bir sinyaldir ve bir fark yaratır” dedi.

Matilda Varatta adlı gösterici ise, Reuters'a Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin ardından olduğu gibi İsrail'in de diskalifiye edilmesini istediğini söylerek, “Eurovision yarışmasının siyasi olmadığı doğru değil, her zaman siyasi bir yarışma oldu ve her zaman da öyle olacak" dedi.

Yarışmada İsrail için sahne alacak olan Golan daha önce yaptığı bir açıklamada, "Müziğe, iyi enerjiye odaklandım. Beni destekleyen çok fazla insan var ve özellikle bu zamanlarda ülkemi temsil etmekten gurur duyuyorum" dedi.

BİR GRUP DA İSRAİL'İ DESTEKLEDİ

Malmö'de daha düşük katılımlı İsrail yanlısı gösteride insanlar Golan'ı desteklemek için Hurricane şarkısını söyledi.

İSRAİL'İN YARIŞMADAN ÇIKARILMASI ÇAĞRILARI YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz süreçte pek çok ülke İsrail’in, Gazze’de büyük bir yıkıma neden olan saldırıları nedeniyle yarışmaya dahil edilmemesi için çağrılarda bulunmuştu.

İzlanda, Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İsveç'te benzer itirazlar dile getirildi. Bu ülkelerde sanatçılar Rusya'nın iki yıl önce başlayan Ukrayna işgali sonrası diskalifiye edildiğini hatırlattı.

Eurovision organizatörleri, Ukrayna ve Gazze'deki durumların farklı olduğunu söyleyerek İsrail'in yarışmadan çıkarılması çağrılarına direndi.

İSRAİL'İN TARTIŞMA YARATAN ŞARKISI

İsrail'in devlet televizyonu Kan'a göre Hurrican şarkısının sözleri kişisel bir kriz yaşayan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Yarışmanın organizatörleri, İsrail'in şarkısını, sözlerini "siyasi tarafsızlık" kuralını ihlal ettiğini söyleyerek yarışmadan men etmişti.

Kan, ilk olarak 7 Ekim'deki Hamas saldırısına gönderme yapan şarkının sözlerinin değişmeyeceğini ilan etmişti. Ancak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, ülkesinin yarışmaya katılmasını sağlayacak "gerekli değişikliklerin" yapılması çağrısında bulunmuştu.

Bunun üzerine Kan, yarışmada İsrail adına yer alacak şarkının sözlerinin değişmesi için organizatörlere başvuruda bulundu.

Türkçeye "Ekim Yağmuru" olarak çevrilen şarkının sözleri İngilizce yazılmıştı. Şarkının sözlerinde, "Hepsi iyi çocuklardı, her biri. Erkeklerin ağlamadığını kim söylemiş? Saatlerce... Ve çiçekler. Hayat korkaklar için bir oyun değil" ifadeleri yer alıyor.

Şarkıdaki "çiçek" sözlerinin, savaşta hayatını kaybedenlere yapılmış bir gönderme olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar