İlaca ulaşım sorunu çözüldü

31 Ocak 2024

Güncelleme: 1 Şubat 2024

A
A

İlaca ulaşım sorununu gidermek için protokol imzalandı. Yeni sistem yarından itibaren kullanılmaya başlanacak. Başbakan Üstel, "yarından itibaren hiçbir ilaca erişimde zorlanma olmayacağını" açıkladı.

ZgotmplZ

Ülkede ilaç temini ve geri ödemelerindeki sıkıntıları çözmek amacıyla Çalışma Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ve Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında, yeni bir sistem oluşturularak doktorların reçete yazımı, eczacıların ve sigortalıların ilaç temini ile geri ödemeleri üzerine bir Denetleme ve Etik Kurulu oluşturulacak.

Yeni sistem 1 Şubat'tan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Başbakan Ünal Üstel, bu adımların ilaç sorununa yönelik derin bir nefes aldıracağına inandığını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu ise protokolün, ilaç sorununu çözmek için alınan önlemler olduğunu belirtti.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Başbakan Ünal Üstel’in katılımıyla Başbakanlık’ta düzenlenen imza töreninde, protokole; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Tahir Serhat, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ve Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu imza koydu.

Bu protokol ile, paydaşlar, Sosyal Sigortalar Dairesi ile sözleşmeli eczacı ve doktorların sorunlarını, işbirliği, yardımlaşma ve çözüm odaklı olarak çözmeye çalışacak.

Taraflar bu amaçla birlikte çalışarak, yeni doktor ve eczacı sözleşmesi hazırlarken, bu sözleşmeler ışığında daha güvenli bir sistem kurulması için de gerekli tedbirleri aldı.

UYGULAMA  PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR

Varılan mutabakata göre, oluşturulan yeni sistem, 1 Şubat’tan itibaren uygulamaya girecek.

İmza töreninde konuşan Başbakan Ünal Üstel, bugünün ülkede yaşanan sellerden ve olumsuzluklardan ötürü üzüntülü bir gün olduğunu ancak ilaç konusunda atılan bu olumlu adımların, sorunun çözümüne yönelik derin bir nefes aldıracağına inanç belirtti.

Ülkede bir süredir yaşanan ilaç sorununa da değinen Başbakan Üstel, ilaca ulaşımında mağduriyet yaşayan vatandaşı rahatlatmak için gereken önlemlerin alındığını ve protokol ile "yarından itibaren hiçbir ilaca erişimde zorlanma olmayacağını" belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu da, eczacı, doktor ve sigortaların ortaya koyduğu çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sistemin yeniden yoluna gireceğini belirtti.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar