Hatay'da çekilen depren görüntüleri Londra'da sergilendi

9 Şubat 2024

A
A

Gazeteci ve youtuber Yunus Dalgıç, 6 Şubat depreminde Hatay'da çektiği fotoğrafları, büyük felaketin birinci yılında Londra’da sergiledi.

ZgotmplZ

Gazeteci ve youtuber Yunus Dalgıç, geçen hafta trafik kazasında kaybettiği kardeşi Kübra Dalgıç Öge anısına, “Earth’s Sigh” (Dünya’nın Ah Çekmesi) adını verdiği depremde Hatay’da çekilen fotoğraflarından oluşan sergiyi Londra’nın City bölgesinde, Photobookcafe’de sanatseverlerin beğenisine sundu.

Depremin birinci yıldönümü olan 6 Şubat Salı akşamı açılan serginin Küratörlüğünü Hüseyin Ovayolu, Tasarımını ise Aslıhan Tüdeş yaptı. Dalgıç’ın sergilenen fotoğraflarından oluşan kitap ta ziyaretçiler tarafından beğenildi.

BİR HAFTA ÖNCE KIZ KARDEŞİNİ KAYBETTİ

Yunus Dalgıç, sergiden bir hafta önce kız kardeşi Kübra Dalgıç Öge’yi  Mersin’de trafik kazasında kaybetti. Kardeşini toprağa vermek için Türkiye’ye giden Dalgıç, 6 Şubat günü tekrar Londra’ya dönerek sergisinin açılışında yer aldı.

RESMİ KATILIM OLMAMASI ÜZDÜ

Birinci yıl dönümünde Londra’da deprem fotoğraflarından oluşan tek fotoğraf sergisine sanatseverler ve duyarlı seçkin bir kitle ilgi gösterirken, açılışa davetli olan hiç bir yetkilinin katılmaması üzüntüye neden oldu.

Yunus Dalgıç, bilmesi gereken hemen tüm yetkililere davetiye ulaştırıldığını hatırlatarak, katılacağını bildiren bazı yetkililerin ise son dakikada katılımını iptal ettiğini ifade etti.

ÖDÜL ALAN FOTOĞRAFLAR

Serbest gazeteci ve youtuber olarak mesleğini Londra’da sürdüren Yunus Dalgıç’a, Hatay deprem fotoğrafları, Türkiye’nin köklü medya kuruluşlarından olan Foto Muhabirleri Derneği’nin ''Yılın Fotoğrafları'' ödülünü kazandırdı.

Foto Muhabirliği Derneği’nin 2024 ‘Mustafa Pekcan Özel Ödülü’ bu yıl Yunus Dalgıç’a takdim edildi.

DEPREM GÜNÜ YAŞADIKLARINI YAZDI

Gazeteci Yunus Dalgıç, sergide salonunda ve fotoğrafların yer aldığı kitapta, deprem sabahı annesinden gelen telefon sonrası yaşadıklarını anlattığı bir de metin yer aldı. Metinde, telefon sonrası Türkiye’ye seyahati ve deprem bölgesine ulaşıncaya kadar yaşadıkları anlatılıyor.

KİTABIN GELİRİ DEPREMZEDELERE

Yunus Dalgıç’ın sergide tanıtımı yapılan deprem fotoğrafları kitabı da satışa sunuldu.

Gelirinin tamamı Hatay depreminde zarar gören ihtiyaç sahiplerine  aktarılacak olan kitap, online olarak şu linkten temin edilebilecek:

https://www.eventbrite.co.uk/e/earths-sigh-photobook-by-yunus-dalgic-cost-for-1-copy-tickets-825108360317?aff=ebdsshios

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar