Göçmen Kuşlar Günü etkinliğinde, doğaya uygun yaşama geçmenin önemi vurgulandı

11 Mayıs 2024

A
A

Gülseren Göleti'nde Dünya Göçmen Kuşlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, doğaya uygun yaşam şekline bir an önce geçilmesinin önemine dikkat çekildi.

ZgotmplZ

"Dünya Göçmen Kuşlar Günü" sebebiyle, bu sabah Gazimağusa Gülseren Göleti’nde etkinlik düzenlendi.

Etkinlik; Her Daim Doğa Dostları Grubu, Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu, Peyzaj Mimarları Odası, Karpaz Dostları Derneği ve Toplumsal Varoluş Derneği iş birliğinde düzenlendi.

Etkinlikte; Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Dr. Asuman Korukoğlu ile Çevre Eğitimi ve Yönetimi Uzmanı Peyzaj Mimarı Dr. Gülizar Eroğlu günün anlam ve önemi konusunda sunum yaptı.

Sunumda, insanoğlunun yaşam şeklinin doğanın dengesini bozduğu vurgulanarak, tüm canlıların bundan etkilendiğine dikkat çekildi ve kısa sürede yeterli önlemler alınmadığı takdirde tüm insanlığın kötü şekilde etkileneceğinin altı çizildi.

 2024 yılının temasının BM tarafından “böcekler” olarak belirlenmesinden dolayı böcekler konusunda özel sunum da yapıldı.

Sunumda, böceklerin kuşların en önemli besin kaynağı olduğu ancak tarım ilaçları, doğal alanların hızla yok edilmesi, göllerin kuruması ve insan faaliyetleri sonucunda böceklerin hızla azalmasının kuşları etkilediği kaydedildi.

Sunumda ayrıca, bir an önce doğaya uygun yaşam şekline geçilmesinin önemine işaret edildi.

Etkinliğe katılanlar, anı fotoğrafı çekilmesinin ardından kuş gözlemine geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar