Engellilerle empati ve farkındalık için fotoğraf sergisi

11 Temmuz 2024

Güncelleme: 11 Temmuz 2024

A
A

Engellilerin yaşamda karşılaştığı zorluklar ve kazandığı başarıları belgeleyerek, farkındalık yaratmayı amaçlayan "Engeli Yaşamak" adlı fotoğraf sergisi, Lefkoşa AKM'de ziyarete açıldı. Sergi, 19 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşturulan "Engeli Yaşamak" adlı fotoğraf sergisi, dün akşam Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde izlenime açıldı.

Açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ve eşi Sibel Tatar’ın da katıldığı ve küratörlüğünü İsmail Gökçe’nin yaptığı sergide 25 fotoğrafçının 100 fotoğrafı sergilendi.

Kültür Dairesi’nin katkılarıyla hazırlanan sergi 19 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

FODER Başkanı Ramadan Gümüşok, Sergi Küratörü İsmail Gökçe ve Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve Cumhurbaşkanı’nın eşi Sibel Tatar’ın konuşma yaptığı sergi, “hayatın içinden”, “emek/üretim”, “spor-portreler”, “eğitim-öğretim”, “sevgi/şefkat”, “destek”, “portre” bölümlerinden oluşuyor.

Sibel Tatar serginin açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet Akdeniz’in serginin hazırlanmasının her aşamasında sanatçıların yanında olduğunu belirterek, engelliler konusunda empati yaratıp, duyarlılığı yansıtmak için Cumhurbaşkanlığında toplantıların yapıldığını söyledi.

Engelliyi anlamak için empati yapmak gerektiğine işaret eden Sibel Tatar, engellilerin toplum içinde yaşadığı engellerin aşılması için gerekli çalışmalarda bulunup, kamuoyu oluşturmanın önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sibel Tatar öncülüğünde düzenlenen 1'inci Engelli Hakları Çalıştayı’nda engellilerle ilgili fotoğrafların sergilendiğini dile getiren Sibel Tatar, fotoğraf sanatçılarının engellilerle ilgili empatiyi yaşayıp, engelli olarak yaşamayı başarılı bir şekilde yansıttığını vurgulayarak, “Engelli arkadaşlarımız hiçbir zaman kendilerini yalnız hissetmesin, her zaman yanlarındayız” dedi.

Sergi küratörü İsmail Gökçe, açılışta yaptığı konuşmada, sergiyle ilgili bilgi vererek, “Fotoğraf dünyayı değiştirmez ama bizim dünyaya bakışımızı değiştirir” dedi.

FODER Başkanı Ramadan Gümüşok da, 10-16 Mayıs 2024 farkındalık yaratmak amacı ile Derneğin, her yıl olduğu gibi yeni projeler ile üyelerimizin fotoğraf çalışmalarına yön vermeye devam ettiğini kaydederek, şu şekilde konuştu:

“Bu bağlamda fotoğrafta ülkemizdeki farklı engellerle yaşamak zorunda olan insanlarımızın yaşadığı zorlukların yanı sıra yaşamlarında elde ettikleri başarıları belgelemek ve bu proje ile toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Sergimiz Cumhurbaşkanlığı Engelliler komitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi Engelliler Birimi ve Engelliler Federasyonu işbirliğinde, farklı alanlardaki engelli bireyleri konu alan fotoğraf çalışmalarından oluşmaktadır.”

Gümüşok, serginin daha önce 16 Mayıs’ta KKTC Cumhurbaşkanlığı 1'inci Engelli Hakları Çalıştayı kapsamında açıldığını da hatırlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar